İmplant yüzeyine uygulanan foto-fonksiyonelizasyon işleminin osseointegrasyona etkisinin in-vitro olarak incelenmesi
In-vitro examination of the effect of photo-functionalization process applied to the implant surface on osseointegration
- Tez No: 870603
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLSUN BAĞIŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde osseointegrasyon en basit tanımıyla, alveol kemik ile dental implantın yapısal ve fonksiyonel bütünleşmesi olarak tanımlanmaktadır. Titanyum sahip olduğu özelliklerden dolayı dental implant üretiminde en sık tercih edilen biyomateryaldir. Foto-fonksiyonelizasyon (FF), fizikokimyasal özelliklerin değiştirilmesi ve biyolojik kapasitenin arttırılması dahil olmak üzere, dental implant yüzeyine ultraviyole ışık uygulanmasından sonra, titanyum yüzeylerde meydana gelen yüzey modifikasyonu değişiklikleridir. Bu çalışmanın hipotezi“Titanyum implantlara uygulanan foto-fonksiyonelizasyon işlemi osteoblast hücrelerinin in-vitro osseointegrasyon kapasitesini arttırır”dır. Çalışmada, 16 dental titanyum implant ve SAOS-2 insan osteoblast hücreleri (ATCC) kullanılmıştır. Foto-fonksiyonelizasyonun sitotoksik etkileri proliferasyon ve canlılık analizleriyle, genotoksik etkileri DNA hasarının belirlenmesiyle ve osseointegrasyon kapasitesine etkileri vinkulin ifadesi ve alkalen fosfataz (ALP) aktivitesinin kantifikasyonuyla ortaya konmuştur. Deney grupları arasında farkın anlamlılığı SPSS 15.0 paket programıyla değerlendirilmiştir. Normal dağılım gösteren veriler One-way ANOVA ve Fisher's LSD testleriyle, normal dağılım göstermeyen veriler Chi-square (X2) testiyle analiz edilmiştir. p0,05). Proliferasyon, canlılık ve DNA hasarı bulguları birlikte ele alındığında tüm deneylerde kontrol ve FF+ gruplar arasında fark izlenmemesi foto-fonksiyonelizasyonun; osteointegrasyonun hücresel düzeyde gerçekleşmesi için gereken temel şartları olumsuz yönde etkilemediğini ve apopitozu tetiklemediğini göstermektedir. Spektrofotometrik ölçümler sonucunda vinkulin ifadesinin hem 24, hem de 48.
Özet (Çeviri)
Osseointegration is defined simply as the structural and functional integration between the alveolar bone and dental implant in today's context. Titanium is the most commonly preferred biomaterial in dental implant production due to its unique properties. Photo-functionalization (PF), involving changes in physicochemical properties and enhancement of biological capacity, refers to the surface modifications occurring on titanium surfaces after applying ultraviolet light to dental implants. The hypothesis of this study is“Photo-functionalization applied to titanium implants enhances the in-vitro osseointegration capacity of osteoblast cells.”In the study, 16 dental titanium implants and SAOS-2 human osteoblast cells (ATCC, WV, USA) were utilized. The cytotoxic effects of photo-functionalization were assessed through proliferation and viability analyses, genotoxic effects by determining DNA damage, and its effects on osseointegration capacity through vinculin expression and quantification of alkaline phosphatase (ALP) activity. The significance of differences between experimental groups was evaluated using the SPSS 15.0 package program. Data with normal distribution were analyzed using One-way ANOVA and Fisher's LSD tests, while data without normal distribution were analyzed using the Chi-square (X2) test. Results were considered statistically significant for p0.05). Considering the findings of proliferation, viability, and DNA damage together, photo-functionalization did not adversely affect the fundamental requirements for cellular-level osseointegration and did not trigger apoptosis.