Yetişkin bireylerde monosodyum glutamat içeren besinlerin tüketim sıklığının ölçülmesi, bilgi düzeylerinin karşılaştırılması ve beden kitle indeksi ile ilişkinin değerlendirilmesi
Measuring the frequency of consumption of foods containing monosodium glutamate in adults, comparing their knowledge levels and evaluating the relationship with body mass index
- Tez No: 870611
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KÜPLÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yetişkin Bireylerde Monosodyum Glutamat İçeren Besinlerin Tüketim Sıklığının Ölçülmesi, Bilgi Düzeylerinin Karşılaştırılması ve Beden Kitle İndeksi ile İlişkinin Değerlendirilmesi Bu araştırma monosodyum glutamatın yetişkinler arasındaki farkındalığı, yetişkinlerde MSG içeren besinlerin tüketim sıklığı, gıda katkı maddeleri ve MSG hakkında bilgi düzeylerinin araştırılması ve kişilerin beden kitle indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'deki 18-65 yaş aralığında 384 yetişkin oluşturmuştur. Gönüllülere demografik sorular, beslenme alışkanlıkları, gıda katkı maddeleri ve monosodyum glutamat bilgi düzeyini ölçmeye yönelik sorular, monosodyum glutamat içeren besinlerin tüketim sıklığı ve tüketim miktarına yönelik sorular Google forms aracılığıyla uygulanmıştır. Gıda katkı maddesi nedir biliyor musunuz sorusuna 306 kişi evet yanıtını verirken yalnızca 191 kişi sorulara doğru yanıt vermiştir gıdalarda kullanılan bildiğiniz katkı maddeleri nedir sorusuna en yüksek oranda monosodyum glutamat cevabı verilmiştir. Katılımcılar gıda katkı maddeleri ve monosodyum glutamat hakkında çelişki içeren düşüncelere sahiptirler. Gıda katkı maddeleri ve monosodyum glutamat hakkında belirtilen ifadelere verilen yanıtlar çerçevesinde çoğu yanıt cinsiyet fark etmeksizin yanlış düşüncelerin yer aldığını göstermektedir. Katılımcılarda gıda katkı maddeleri kanser yapıcıdır gıda katkı maddeleri kullanılmazsa gıdalar daha sağlıklı olur, E kodlu katkı maddeleri sağlığa zararlıdır, gıda katkı maddeleri sadece paketlenmiş hazır gıdalarla kullanılır doğal olarak üretilen yiyecek ve içecekler suni destek ile üretilenlere göre daha sağlıklıdır gibi yanlış kanı yaygındır. Monosodyum glutamata yönelik ifadelere verilen yanıtlar genellikle monosodyum glutamat sağlığa zararlı iştahı arttıran doygunluk hissi yaratmayan baş ağrısı ensede yanma göğüste baskı hissi terleme ve ürtiker gibi belirti ve yakınmalara yol açan bir gıda katkı maddesi olduğu fikri yaygındır lakin MSG içeren besinleri yedikten sonra ağızda oluşan tadın umami tat, 5. tat olduğu bilgisi çoğu kişi tarafından bilinmemektedir.
Özet (Çeviri)
Measuring The Frequency of Consumptıon of Foods Containing Monosodium Glutamate in Adults, Comparing Their Knowledge Levels And Evaluatıng The Relatıonshıp wıth Body Mass Index This study was conducted to investigate the awareness of monosodium glutamate among adults, the frequency of consumption of MSG-containing foods in adults, the level of knowledge about food additives and MSG, and to evaluate the relationship between body mass index. The study sample consisted of 384 adults aged 18-65 years in Turkey. The demographic questions, dietary habits, questions about food additives and monosodium glutamate knowledge, frequency and amount of consumption of foods containing monosodium glutamate were administered to the volunteers via Google forms.“Do you know what food additives are?”306 people answered yes to the question, while only 191 people answered the questions correctly. The highest rate of monosodium glutamate was given to the question of what additives you know are used in foods. The participants have conflicting opinions about food additives and monosodium glutamate. Regardless of gender, most of the responses to the statements about food additives and monosodium glutamate show that there are wrong ideas about food additives and monosodium glutamate. The participants have common misconceptions such as food additives are carcinogenic, foods would be healthier if food additives are not used, E-coded additives are harmful to health, food additives are only used in packaged ready-to-eat foods, naturally produced foods and beverages are healthier than those produced with artificial support. The responses to the statements about monosodium glutamate are generally common that monosodium glutamate is a food additive that is harmful to health, increases appetite, does not give a full satiety sensation, causes symptoms and complaints such as headache, burning in the neck, feeling of pressure in the chest, sweating and urticaria, but most people do not know that the taste that occurs in the mouth after eating foods containing MSG is the umami taste, the 5th taste.