Retinitis pigmentosa hastalarında subtenon otolog plateletten zengin plazma tedavisinin etkililiğinin ve tedaviye yanıtı etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of subtenon platelet-rich plasma treatment and the factors affecting the treatment response
- Tez No: 870614
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜBAN ATİLLA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Retinitis pigmentosa hastalarında uygulanan subtenon plateletten zengin plazma (PRP) tedavisinin etkisinin değerlendirilmesi ve tedaviye yanıtı etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Metot: Görme keskinliği 0.1 ve üzerinde olan 43 hastanın 85 gözü çalışmaya dahil edildi ve iki hafta aralarla 3 kez subtenon otolog PRP tedavisi uygulandı. Hastalara tedavi öncesi ve tedavi tamamlandıktan bir ay sonra tam oftalmolojik muayeneye ilaveten görme alanı, tam alan ERG, mikroperimetri, fundus otofloresan görüntüleme (FAF) ve optic koherens tomografi (OCT) testleri yapıldı. Sonuçlar: Hastaların görme keskinliği, görme alanı MD ve PSD indekslerinde ve karanlık adapte ERG yanıtında b dalga amplitüdünde istatistiksel olarak anlamlı bir artış elde edildi. OCT ile değerlendirilen dış retina tabakası kalınlığı ve elipsoid zon uzunluğunda anlamlı bir değişiklik olmadı. FAF ile ölçülen hiperotofloresan halka çapında ve alanında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the effect of subtenon platelet-rich plasma (PRP) treatment in patients with retinitis pigmentosa and to determine the factors affecting the response to treatment. Methods: Eighty-five eyes of 43 patients with visual acuity of 0.1 and above were included in the study and subtenon autologous PRP treatment was administered three times at two-week intervals. Visual field, full-field ERG, microperimetry, fundus autofluorescence imaging (FAF) and optical coherence tomography (OCT) tests were performed in addition to a complete ophthalmologic examination before and one month after treatment. Results: There was a statistically significant increase in visual acuity, visual field MD and PSD indices, and b-wave amplitude in dark-adapted ERG response. There was no significant change in outer retinal layer thickness and ellipsoid zone length assessed by OCT. There was no statistically significant change in hyperautofluorescent ring diameter and area measured by FAF.