Retinitis pigmentosa hastalarında oksidatif ve antioksidatif stres markerlarının ölçülmesi
Measurement of oxidative and antioxidant stress markers in retinitis pigmentosa's disease
  1. Tez No: 777030
  2. Yazar: ELİF ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAHMİ DUMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: RP hastalarının klinik ve demografik özellikler tanımlamak ve RP hastalarının periferik kandaki antioksidan-oksidan durumu sağlıklı kontrollerle karşılaştırmak amaçlandı. Gereç - Yöntem: Çalışmaya Afyon Kocatepe Üniveritesi Tıp Fakültesi polikliniğine başvuran 18 yaşından büyük Retinitis pigmentosa tanısı alan 35 hasta, ikinci grupta ilk grupta yer alan hastalara aynı yaş grubunda ve cinsiyette 33 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Tüm olgulara ayrıntılı oftalmolojik muayne yapıldı ve makula ve retina sinir lifi tabakası kalınlıkları ölçümleri yapılarak kaydedildi. Retinitis pigmentosa hastaları ve kontrol grubundan kan alınarak serumda total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite, katalaz, seruloplazmin, albumin, iskemi modifiye albumin, nativ tiyol, total tiyol ve disülfid düzeyleri ölçüldü. Bulgular Çalışmaya Retinitis Pigmentosa tanısı konulmuş 35 hasta ile herhangi bir sistemik ve oftalmolojik hastalığı olmayan sağlıklı 33 kişi dahil edildi. Retinitis Pigmentosa hastalarının %57,1 'i erkek, %42,9 'u kadındı. Kontrol grubunun %54,5 'i erkek, %45,5'i kadındı. Yaş ortalamaları RP hastalarında 37,68±12,76 yıl iken, kontrol grubunun yaş ortalaması 35,18±8,74 yıl idi. Retinitis pigmentosa hastaları ve kontrol grubu serumda total oksidan kapasite, total antioksidan kapasite, katalaz, seruloplazmin, albumin, iskemi modifiye albumin, nativ tiyol, total tiyol ve disülfid düzeyleri açısından karşılaştırıldığında TAS, katalaz, seruloplazmin, albumin, total tiyol, nativ tiyol değerleri arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim The purpose of this study was to describe the clinical and demographic characteristics of RP patients and to compare the antioxidant-oxidant status in patient with retinitis pigmentosa and to compare with healthy controls. Materials - Method Thirty-five patients with retinitis pigmentosa and thirty-three control subjects of a similar age and gender were enrolled in the present study. A detailed ophthalmologic examination was performed on all cases and the macula and retinal nerve fiber layer thickness measurements were recorded. Native thiol, total thiol, disulfide levels, disulfide/native thiol, disulfide/total thiol, and native thiol/total thiol ratios, total oxidant status, total antioxidant status, catalase, ceruloplasmin, albumin, ischemia modified albumin were measured and compared between the retinitis pigmentosa and control groups. Results Thirty-five patients diagnosed with Retinitis Pigmentosa were included in the study and 33 healthy subjects without any systemic or ophthalmologic disease. 57.1% of Retinitis Pigmentosa patients were male and 42.9% were female. 54,5% of the control group were male and 45,5% were female. The mean age was 37.68 ± 12.76 years in RP patients, while the mean age of the control group was 35.18 ± 8.74 years. There was not a statistically significant difference between the retinitis pigmentosa and the control group in terms of TAS, catalase, ceruloplasmin, albumin, native thiol, total thiol (p>0,05).