Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı intraoperatif patoloji konsültasyonu 20 yıllık deneyimi: 2003-2022 yılları arası frozen-parafin kesit tanı korelasyonu
Tokat Gaziosmanpaşa University Department of Medical Pathology intraoperative pathology consultation 20 years of experience: frozen-parafin section diagnosis correlation between 2003-2022
  1. Tez No: 870621
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKGÜL ARICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 254
Özet
Frozen inceleme, cerrahi operasyon sürecine yön verebilecek histopatolojik bilgilere cerrahın ameliyat sırasında ulaşabilmesini sağlayan, patologlar tarafından gerçekleştirilen hızlı histopatolojik tanı yöntemidir. Etkin şekilde yönetildiğinde hastanın tedavi sürecine büyük katkı sağlarken kısıtlı imkanlarla tanı vermek birçok zorluğu ve hatayı da beraberinde getirmektedir. İntraoperatif patoloji konsültasyonlarının kalıcı kesit ile korelasyonu, patoloji laboratuvarları için önemli bir kalite güvence basamağıdır. Çalışmamızda frozen incelemelerimizin etkinliğini ve sık yaşanan sorunları tespit ederek laboratuvarımızın kalite iyileştirme çalışmalarına katkı sağlamak amaçlandı. Literatüre ve klinikopatolojik parametrelere göre değişimleri tartışarak daha etkin bir frozen incelemeye yönelik çıkarımlar yapmayı hedefledik. Çalışmamızda 20 yıllık süre boyunca bölümümüze gönderilen 2575 vakaya ait 3867 frozen materyali retrospektif olarak incelenerek kalıcı kesitlerle tanı uyumunu, tanısı ertelenen durumları ve uyumsuzlukları klinikopatolojik parametrelere göre dağılımları ile birlikte analiz ettik. Ayrıca uyumsuzlukların olası nedenlerini ve hasta üzerindeki klinik etkilerini araştırdık. 3867 frozen materyalinde toplam 183 uyumsuzluk (%4,73) ve 783 (%20,25) erteleme tespit edildi. Tanısal doğruluk oranı %96,62, spesifite %99,51 ve sensitivite ise %88,56 olarak hesaplandı. Uyumsuzlukların 93'ü (%50,82'si) yanlış negatiflik, 11'i (%6,01'i) yanlış pozitiflik, 79'u (%43,17'si) ise diğer uyumsuzluklardı. Uyumsuzlukların çoğu cerrahi örnekleme yetersizliği ve mikroskobik hatalı değerlendirme nedeniyleydi. En fazla frozen talep edilen sistemler; kadın genital, endokrin, lenf nodu, meme, SSS ve baş-boyun sistemleriydi. Uyumsuzlukların %20,8'i lenf nodu, %17,5'i SSS, %13,1'i kadın genital sistem materyaliydi. v Uyumsuzlukların %41,5'i hasta üzerinde klinik etki oluşturmazken %31,7'si minör düzeyde, %26,8'i ise majör düzeyde etkiye sahipti. Hasta üzerinde etkiye sahip uyumsuzluk oranımız %2,77 olarak hesaplandı. Yanlış negatif hatalar daha çok minör etkiye, yanlış pozitif hatalar ise çoğunlukla majör etkiye neden olurken diğer uyumsuzlukların ise çoğunlukla klinik etki oluşturmadığı; etkiye yol açtığında ise daha çok majör etki oluşturduğu görüldü. Ayrıca çalışmamız frozen materyallerinin, ertelemelerin, uyumsuzlukların ve nedenlerinin; yaşa, cinsiyete, gönderim yılına, gönderen cerrahi kliniğe, sorgulanan patolojik bilgiye, sisteme ve organa göre dağılımları hakkında geniş çaplı bir analizi içermektedir. Çalışmamız frozen inceleme tanısal doğruluğumuzun literatürle uyumlu olduğunu ve intraoperatif sürece büyük katkı sağladığını gösterdi. Ayrıca erteleme oranlarımız muhtemel dokümantasyon sorunları nedeniyle literatüre kıyasla daha yüksek saptandı. Uyumsuzluk ve erteleme oranlarının klinikopatolojik parametrelere göre büyük farklılıklar içerebildiği gözlendi. Ayrıca çalışmamız uyumsuzlukların hasta üzerinde yarattığı etkiyi gözler önüne sererek frozen incelemenin hızı ve pratikliği kadar doğruluk ve güvenilirliğinin önemini gösterdi. Çalışmamız etkin bir frozen incelemede cerrahi örnekleme sorunlarının ve cerrah-patolog iş birliğinin önemini ortaya koyması açısından ortaya koyması açısından öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
TOKAT GAZIOSMANPASA UNIVERSITY DEPARTMENT OF MEDICAL PATHOLOGY INTRAOPERATIVE PATHOLOGY CONSULTATION 20 YEARS OF EXPERIENCE: FROZEN-PARAFIN SECTION DIAGNOSIS CORRELATION BETWEEN 2003-2022 Frozen section is a rapid histopathological diagnosis method performed by pathologists, which allows the surgeon to access histopathological information during the surgery that can guide the surgical operation process. While it makes a great contribution to the patient's treatment process when managed effectively, making a diagnosis with limited resources brings with it many difficulties and errors. The correlation of frozen sections with permanent sections is an important quality assurance step for pathology laboratories. Our study aimed to contribute to the quality improvement efforts of our laboratory by determining the effectiveness of our frozen examinations and common problems. By discussing the changes according to the literature and clinicopathological parameters, we aimed to make inferences for a more effective frozen section examination. In our study, we retrospectively examined 3867 frozen materials from 2575 cases sent to our department over a 20-year period and analyzed diagnostic agreement with permanent sections, cases with deferred diagnosis, and discordances, together with their distribution according to clinicopathological parameters. We also investigated possible causes of discordances and their clinical impact on the patient. A total of 183 discordances (4.73%) and 783 (20.25%) deferred were detected in 3867 materials. The diagnostic accuracy rate was determined as 96.62%, specificity as 99.51% and sensitivity as 88.56%. Of the discordances, 93 (50.82%) were false negatives, 11 (6.01%) were false positives, and 79 (43.17%) were other discordances. Most of the discordances were due to surgical sampling and microscopic misinterpretation. The most sent systems are; female genital, endocrine, lymph node, breast, CNS and head-neck systems. 20.8% of the discordances were vii lymph node, 17.5% were CNS, and 13.1% were female genital system. While 41.5% of the discordances had no clinical impact on the patient, 31.7% had a minor impact and 26.8% had a major impact. The impact rate affecting the patient was calculated as 2.77%. False negative errors mostly cause minor impact, false positive errors mostly cause major impact. Other discordances mostly do not cause clinical impact; when it did cause an impact, it was seen to be mostly a major impact. In addition, our study includes a comprehensive analysis of the distribution of frozen materials, deferred, discordances and their reasons according to age, gender, year of submission, sending surgical clinic, pathological information questioned, system and organ. Our study showed that our frozen examination diagnostic accuracy was compatible with the literature and contributed greatly to the intraoperative process. Additionally, our deferred rates were found to be higher compared to the literature, probably due to documentation problems. It was observed that discordance and deferred rates could vary greatly depending on clinicopathological parameters. In addition, our study revealed the impact of discordances on the patient and showed the importance of accuracy and reliability as well as speed and practicality of frozen examination. Our study stands out in terms of revealing that surgical sampling problems and surgeon-pathologist cooperation are important for effective frozen examination.