Yoğun bakım hemşirelerinin solunum problemi olan hastalara prone pozisyonu verilmesi hakkındaki bilgi düzeylerinin belirlenmesi
Determining the knowledge level of intensive care nurses about giving prone position to patients with respiratory problems
- Tez No: 870623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DUDU KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, yoğun bakım hemşirelerinin solunum problemi olan hastalara verilen prone pozisyonu hakkındaki bilgi düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 15.09.2023- 15.11.2023 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırma tanımlayıcı ve kesitseldir. Örneklemi 325 hemşire oluşturmaktadır. Verilerin analizinde, R vers. 2.15.3 programı (R.Core Team, 2013) kullanılmıştır. Nitel verilerin karşılaştırılmasında pearson ki kare testi, Fisher-Freeman-Halton exact test ve Bonferroni test kullanıldı. Ayrıca genel dağılım için sıklık ve yüzde hesaplamaları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the knowledge level of intensive care nurses about the prone position given to patients with respiratory problems. The research was conducted between 15.09.2023 and 15.11.2023. The research is descriptive and cross-sectional. The sample consists of 325 nurses. In the analysis of the data, R vers. 2.15.3 program (R.Core Team, 2013) was used. Pearson chi-square test, Fisher-Freeman-Halton exact test and Bonferroni test were used to compare qualitative data. Additionally, frequency and percentage calculations were used for overall distribution.