Migration of high-qualified Turkish women from Türkiye: Deskilling & new opportunities
Türkiye'den göç etmiş yüksek nitelikli kadınlar: Niteliksizleşme ve yeni fırsatlar
  1. Tez No: 870642
  2. Yazar: AKİFE ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK, DOÇ. DR. AYLA DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde Türkiye'den göç etmiş yüksek nitelikli göçmen kadınların göç sonrası deneyimlerine odaklanılmaktadır. Göçmen kadınlar isimli sosyal medya grubundan yola çıkarak nitelikli göçmen kadınların göç etme sebepleri, göç sonrası zorlandıkları konular, göç sonrasında yeniden iş hayatına giriş süreçleri ve gelecek perspektifleri irdelenmiştir. 15 kişiyle gerçekleştirilen mülakatlardan çıkan sonuçlar Bourdieu'nun sermaye kavramı ve kesişimsel bakış açısı ile değerlendirilmiştir. Ayrıca kadınların evlilik, çocuk, boşanma ve benzeri süreçleri ve bunların kadınların göç öncesi ve sonrası yaşamlarına etkisi Johnson- Hanks'ın“hayati konjektür”kavramı ile anlaşılmaya çalışılmıştır. Görüşme yapılan kadınların göç sonrası en çok zorlandıkları konuların dil sermayesinin eksikliği, ayrımcı tutum ve davranışlar, sosyal sermayenin yokluğu ve bunun getirdiği yalnızlık ve niteliksizleşme olduğu görülmüştür. Nitelikli göçmen kadınlar göç sonrası kaybedilen sosyal sermayeyi göçmen kadınlar gibi oluşturdukları sosyal medya grupları sayesinde bir nebze hafifletmeye çalışmaktadır. Yüksek nitelikli göçmen kadınların göç sonrasında yaşadıkları niteliksizleşme durumunu aşmak için yeni eğitimlere başladıkları ve bu yeni eğitimlere başlama motivasyonlarının göçe dair gelecek planları ile bağlantılı olduğu görülmüştür. Niteliksizleşme yaşamayan kadınların durumunda ise Türkiye'den edinilen kültürel, sosyal ve ekonomik sermayenin etkileri görülmüştür. Bu sermayelerin göç sonrası geçerliliğinin ırk ve cinsiyet gibi değişkenlere bağlı olarak değişkenlik gösterdiği de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the post-migration experiences of highly qualified immigrant women from Türkiye. Based on the social media group called“Migrant Women,”the reasons for the migration of qualified immigrant women, the issues they have difficulty with after migration, the process of re-entering business life after migration, and their future perspectives were examined. The interviews with 15 people were evaluated from an intersectional perspective on Bourdieu's concept of capital. In addition, women's marriage, children, divorce, and similar processes and their effects on women's lives before and after migration have been tried to be understood with the concept of 'vital conjunctures' of Johnson-Hanks. It was evident from the interviews that the women faced numerous challenges after migration. These included a lack of language skills, discriminatory attitudes and behaviors, a deficit in social connections, and the emotional toll of loneliness and deskilling. To counter the loss of social capital, highly qualified migrant women form social media groups, such as the Migrant Women group. Highly qualified immigrant women have shown impressive initiative in the face of deskilling after migration. They have taken the lead in starting new training programs, driven by their plans for migration, displaying their ability to take charge of their own adaptation. It has also been observed that the validity of these capitals after migration varies depending on variables such as race and gender, shedding light on the intricate and multifaceted dynamics of post-migration experiences.