The Relationship between steck returns and inflation in Turkey 1987-1993
Hisse senedi getirileri ve enflasyon arasındaki ilişki
- Tez No: 36382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNUR MURADOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Hisse Senedi Getirileri ve Enflasyon Arasındaki ilişki OSMAN N. TüZüN Yüksek Lisans Tezi, İsletme Enstitüsü Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Gülnur Muradoglu Ocak 1994, 40 sayfa Bu çalışma, hisse senedi getirileri ve enflasyon arasındaki, diğer sanayileşmiş ülkelerde gözlenen negatif ilişkinin varligini ve bu ilişkinin nedenlerini aratirmaktadir. Bu ilişkinin arastirilmasi sirasinda, Fama [6] 'nin, hisse senedi getirişi ve enflasyon arasindaki negatif ilişkinin aslinda daha temel bir ili kinin, yani hisse senedi getirişi ve reel aktivite arasindaki ilişki sonucunda oluştuğunu ileri süren,“Vekalet Etkisi Hipotezi”kullanilmaktadir. Bu hipotez paralelinde bilgilerin değerlendirilmesi sonucunda, enflasyon ve reel aktivite arasinda belirgin negatif bir ilişkinin bulunduğu gözlemlenmi tir. Ayrica, bu ilişki kadar kesin olmasa da, Vekalet Etkisi Hipotezi'nin de öngördüğü gibi, hisse senedi reel getirileri ve reel aktivite arasinda pozitif bir ilişki olduğu da gözlemlenmi tir. Bu iki sonuca dayanarak“Vekalet Etkisi Hipotezi”'nin Türkiye'de de geçerli olduğu sonucuna varilabilir. Anahtar Kelimeler ± Beklenen Enflasyon, Beklenmeyen Enflasyon, Hisse Senedi Getirişi, Gerçek ve Nominal Getiri, Reel Aktivite Büyüme Orani, Para Tabani Büyüme Orani. İi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Inflation and Stock Returns in Turkey OSMAN N. TüZüN MBA in Management Supervisor : Doç. Dr. Giilnur Muradoglu February 1994, 40 pages This study investigates the existence of a negative relationship between real stock returns and inflation, which is observed in other industrialized countries, and a possible explanation for this relationship, in Turkey. This relationship between stock returns and inflation is tested in the light of Fama' s“Proxy Effect Hypothesis”. This hypothesis suggest that the negative relation between stock returns and inflation is in fact proxying for a more fundamental relationship between real stock returns and real activity. The empirical investigation of the data revealed that the there is a significant negative relationship between forecasts of real activity and inflation. Also the results suggest that there is a positive, although insignificant, relationship between real stock returns and real activity. These two results can be combined to state that the“Proxy Effect Hypothesis”also holds for Turkey. Keywords ; Expected Inflation, Unexpected Inflation, Stock Returns, Real and Nominal Return, Real Activity Growth Rate, Base Money Growth Rate.