Bir tıp fakültesi araştırma görevlilerinin yorgunluk ve uykululuk durumları ve ilişkili faktörler
Fatigue and sleepiness levels of medical faculty research assistants and associated factors
  1. Tez No: 870656
  2. Yazar: BAŞAK GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
İş sağlığı; çalışanların sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik uygulamaları kapsamaktadır. Çalışanların fiziksel ve ruhsal sağlıklarına, işyeri ortamından kaynaklanan risk faktörleri etki etmektedir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğine uygun önlemler alınarak işyeri ortam koşullarının sağlığa olumsuz etkileri önlenebilmektedir. Yorgunluk ve uykululuk durumları çalışanların; verimliliğinin azalmasına, dikkatinin dağılmasına, hatalar yapmasına neden olmakta ve bunun sonucunda iş kazaları, iş performansında düşüklük, stres gibi sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Araştırma görevlisi doktorlar diğer doktorlara göre; mesleki deneyim azlığı, yoğun iş temposu, fazla mesai saatleri, fiziksel ve ruhsal strese maruz kalmaları, hasta ve yakınlarıyla daha fazla etkileşim içerisinde olmalarına bağlı olarak işyeri risk faktörlerine daha fazla maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada bir tıp fakültesindeki araştırma görevlilerinin yorgunluk ve uykululuk durumları ve ilişkili faktörlerin incelenmesi ve elde edilen bilgiler doğrultusunda iş sağlığı ve güvenliğine yönelik geliştirilecek müdahalelere katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Araştırma kesitsel tipte olup Mart 2022- Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde yürütülmüştür. Bu tıp fakültesinde görev yapan 1113 araştırma görevlisi için minimum örneklem hacmi 286 olarak hesaplanmıştır. Bölümlere göre tabakalı örnekleme ile seçilen 400 kişiden 356'sına ulaşılmış olup çalışma yanıt oranı %89,7'dir. Tanımlayıcı bilgi formu (50 soru), Chalder Yorgunluk Ölçeği (CYÖ) (11 soru) ve Epworth Uykululuk Ölçeği (EUÖ) (8 soru) olmak üzere toplam 69 sorudan oluşan veri toplama formu Google Forms üzerinden çevrim içi ulaştırılarak veriler toplanmıştır. CYÖ, Chalder ve arkadaşları tarafından 1993'te geliştirilmiştir. Türkçe geçerlik ve güvenilirliği Adın ve Ayhan tarafından 2019'da yapılmıştır. CYÖ (11 madde); fiziksel (7 madde) ve mental yorgunluk olmak (4 madde) üzere 2 alt bölümden oluşmaktadır. Her soru 0-3 arasında puanlanıp toplam 0-33 puan arasında değerlendirilir. Yüksek puanlar, yorgunluk şiddetinin çok olduğunu gösterir. EUÖ, Dr. Murray Johns tarafından 1990'da geliştirilmiştir. Türkçe geçerlik ve güvenilirliği İzci ve arkadaşları tarafından 1999'da yapılmıştır. EUÖ'de her soru 0-3 arasında puanlanarak toplam 0-24 puan arasında değerlendirilir. Yüksek puanlar, gündüz uykululuk hali şiddetinin çok olduğunu gösterir. Ayrıca 10 puan ve üzeri değerler gündüz uykululuk hali olarak değerlendirilir. Verilerin analizinde SPSS ve JAMOVİ paket programları kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, ortanca, 1.çeyrek, 3.çeyrek, en küçük ve en büyük değer; frekans ve yüzdeler şeklinde hesaplanmıştır. Analizlerde Mann-Whitney U, ANOVA ve Kruskal-Wallis testleri, Spearman korelasyon testi ve çoklu lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health encompasses practices aimed at preserving and improving the health of employees. Various risk factors originating from the workplace environment can impact the physical and mental health of workers. In workplaces, taking measures in line with occupational health and safety can prevent adverse effects on health caused by workplace conditions. Taking appropriate measures for occupational health and safety in workplaces can prevent adverse effects on health caused by workplace conditions. Fatigue and sleepiness conditions in employees lead to a decrease in productivity, distraction of attention, and increased likelihood of errors, resulting in consequences such as workplace accidents, decreased job performance, and stress. Research assistant doctors, due to factors such as limited professional experience, intense work pace, extended working hours, and high interaction with patients and their families, are more exposed to workplace risk factors compared to specialist doctors. This study aims to investigate the fatigue and sleepiness status of research assistants in a medical faculty, examine associated factors, and contribute to interventions for occupational health and safety based on the findings. This cross-sectional study was conducted at Ankara University Faculty of Medicine between March 2022 and October 2022. The minimum sample size for the 1113 research assistants in this medical faculty was calculated as 286. Out of the 400 individuals selected through stratified sampling by departments, 356 were reached, resulting in a response rate of 89.7%. The data collection form, consisting of a descriptive information form (50 questions), the Chalder Fatigue Scale (CFS) (11 questions), and the Epworth Sleepiness Scale (ESS) (8 questions), totalling 69 questions, was administered online through Google Forms. The Chalder Fatigue Scale (CFS) was developed by Chalder et al in 1993. Its Turkish validity and reliability were assessed by Adın and Ayhan in 2019. The CFS consists of two subdomains: physical fatigue (7 items) and mental fatigue (4 items). Each question is scored on a scale of 0-3, and the total score ranges from 0 to 33. Higher scores indicate greater severity of fatigue. The Epworth Sleepiness Scale (ESS), was developed by Dr. Murray Johns in 1990. Its Turkish validity and reliability were assessed by İzci et al in 1999. Each question in the ESS is scored on a scale of 0-3, with a total score range of 0-24. Higher scores indicate greater severity of daytime sleepiness, and values of 10 or above are considered indicative of excessive daytime sleepiness. The SPSS and JAMOVI software packages were utilized for data analysis. Descriptive statistics, including mean, standard deviation, median, first quartile, third quartile, minimum, and maximum values, as well as frequency and percentages, were calculated. Analyses involved the use of Mann-Whitney U, ANOVA, and Kruskal-Wallis tests, Spearman correlation test, and multiple linear regression analysis.