Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine ifadelere itibar edilme durumunun değerlendirilmesi amacıyla başvuran cinsel istismar mağduru çocuk olguların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of child sexual abuse victims who applied to Kocaeli University Faculty of Medicine for the evaluation of the credibility of statements
  1. Tez No: 870676
  2. Yazar: NESİMİ CEM DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Giriş ve Amaç: Beyanlara itibar, çocukların ve mental problemi olduğu düşünülen erişkinlerin ifadelerinin değerlendirilmesinde kullanılan bir terimdir. İfadelere itibar edilmesi esasen hukuki bir karardır. Çalışmamızdaki amaç; çocuk istismarı olgularında ifadelere itibar edilmesini etkileyen faktörleri analiz etmek, tıbbi yönlerini ortaya koymak ve bu faktörlerin adli süreçteki rolünü belirlemektir. Gereç ve Yöntem: 2017-2023 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Hastanesi'nde değerlendirilen 18 yaş altı 107 olgu ele alınmıştır. Çalışma, çocukların cinsel istismar iddiaları üzerine beyanlarının güvenilirliğini değerlendirmek için etik kurul onayı alınarak yürütülmüştür. Veri analizi SPSS-29.0 ile yapılmış, tanımlayıcı istatistikler ve Ki-kare testleri kullanılmıştır. Bulgular: Olguların yaş ortalaması 10.6 olup, %85'i kadın cinsiyettedir. Çocukların %39.9'unda olay sonrası ders başarısı düşmüştür. İstismar iddiası %36.4 olguda mağdurun evinde, %19.6'sında babası tarafından gerçekleştirilmiştir. Sanıklar, geniş yaş dağılımında ve tamamı erkek cinsiyettedir. Şüphelinin 18 yaşından küçük olduğu durumlarda mağdurun ifadeleri arasında daha yüksek oranda değişiklik yaptığı görülmüştür. İstismarın %77.6 olguda çocuğun birisine anlatmasıyla (en sık anneye anlatma) açığa çıktığı, olayı anneye anlatan olgularda ifade değişikliğinin daha az görüldüğü belirlenmiştir. Olguların %33.2'sinde süreç içerisinde ifadeler değişmiştir. Ruhsal belirti tariflenmeyen olgularda, çocuğun yaşadığı evde istismarın gerçekleştiği olgularda, şüphelinin 1. veya 2. derece akraba olduğu olgularda, koruma altına alınan olgularda daha yüksek oranda ifade değişikliği görülmüştür. Beyanlara itibar kararı; 70 IQ puanı üzeri ve ifadeleri değişmeyen çocuklarda daha düşük oranda adli tahkikata bırakılmıştır. Şiddet-ihmal- istismar öyküsü tariflenmeyen çocuklarda, 12 yaş üstü grupta, nitelikli cinsel istismar tariflenen olgularda beyanlara daha yüksek oranda itibar edilebildiği görülmüştür. Sonuç: Çalışmamızda, çocukların ifadelerine itibar edilmesi üzerine odaklanılmış ve cinsel istismar iddiaları titizlikle değerlendirilmiştir. Adli süreçte çocukların yaş, gelişim düzeyi ve ruhsal durumları gibi önemli faktörler göz önünde bulundurulmuştur. Bu detaylı değerlendirme hem adaletin sağlanmasına hem de mağdur çocukların topluma yeniden entegrasyonuna katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Credibility of statements is a term used in evaluating the statements of children and adults thought to have mental issues. Crediting statements is fundamentally a legal decision. The aim of our study is to analyze the factors that influence the credibility of statements in child abuse cases, to elucidate their medical aspects, and to determine the role of these factors in the judicial process. Material and Method: Between 2017-2023, 107 cases of children under 18 evaluated at Kocaeli University Hospital were included in this study. The study was conducted with ethics committee approval to assess the reliability of children's statements on sexual abuse allegations. Data analysis was performed using SPSS- 29.0, utilizing descriptive statistics and Chi-square tests. Results: The mean age of the cases was 10.6 and 85% were female. After sexual abuse, 39.9% of the children experienced a decline in academic performance. Allegations of abuse occurred in the victim's home in 36.4% of cases and were perpetrated by fathers in 19.6% of cases. All suspects were male, spanning a wide age range. In cases where the suspect is under 18, a higher rate of changes has been observed in the victim's statements. Abuse was most often disclosed to someone else (77.6% of cases, most commonly to the mother), with fewer statement changes noted in cases where the child reported the abuse to their mother. Statement changes occurred in 33.2% of the cases. A higher rate of statement change was seen in cases without mental health symptoms, where the abuse occurred in the child's home, the suspect was a first or second-degree relative, or the child was under protection. Decisions on the credibility of statements were less likely to lead to judicial investigations in children with IQs over 70 and those whose statements did not change. Higher credibility was given to statements in cases of children without a history of violence, neglect, or abuse, those in the older age group, and those subjected to qualified sexual abuse. Conclusion: Our study focused on the credibility of children's statements and meticulously evaluated sexual abuse allegations. Important factors such as age, developmental level, and mental state of children were considered in the legal process. This thorough evaluation contributes both to the administration of justice and the reintegration of victimized children into society.