Senkop nedeniyle hastaneye getirilen çocuk olgularda demografik, etyolojik, klinik, labaratuvar ve görüntüleme verilerinin geriye dönük olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 870699
  2. Yazar: ÖMER GÖKSEL KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Senkop, çocuklarda sık görülen ve çeşitli nedenlere bağlı olabilen geçici bilinç kaybı durumudur. Senkop vakalarının nedeni benign nedenler olabileceği gibi kardiyak aritmiler, yapısal kalp hastalıkları ve ciddi metabolik bozukluklar gibi hayatı tehdit edici faktörler de olabilir. Çalışmanın temel amacı, senkopun nedenlerini ve karakteristiklerini kapsamlı bir şekilde değerlendirerek, bu vakaların yönetimine ışık tutmaktır. Gerekçe ve Yöntem: Ocak 2019-Eylül 2023 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil ve Çocuk Polikliniği'ne senkop şikayetiyle başvuran 89 çocuk retrospektif olarak incelendi. Çalışmada demografik özellikler, klinik prezentasyon, laboratuvar ve görüntüleme bulguları incelenmiştir. Bulgular: Çalışma popülasyonunun %59,6'sı kız, %40,4'ü erkek ve ortalama yaş 12,9 ± 4,3 olarak bulunmuştur. Senkop vakalarının çoğu evde meydana gelmiş, prodromal belirtiler sık görülmüştür. En yaygın senkop türü vazovagal iken, psikojenik ve nörolojik nedenler de önemli bir oran teşkil etmiştir. Laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarının çoğunlukla normal olması, senkopun multifaktöriyel doğası nedeniyle olabilir. Sonuçlar: Çalışma, pediatrik senkop vakalarının çeşitli ve geniş bir etiyolojik yelpazeye sahip olduğunu göstermiştir. Mevsimsel değişimler ve pandemi gibi dışsal faktörlerin senkop üzerinde belirgin bir etkiye sahip olduğu ortaya konmuştur. Senkop yönetiminde bireysel ve kapsamlı bir yaklaşımın önemlidir. Vakaların etkili bir şekilde ele alınması için multidisipliner bir değerlendirme ve yönetim stratejisi gerektirdiğini düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Syncope is a common temporary loss of consciousness in children that can be due to various reasons. The cause of syncope cases can be benign, but life-threatening factors such as cardiac arrhythmias, structural heart diseases, and serious metabolic disorders can also be present. The main aim of the study is to comprehensively evaluate the causes and characteristics of syncope, shedding light on the management of these cases. Justification and Method: A total of 89 children presenting with syncope complaints to the Pediatric Emergency Department and Pediatric Outpatient Clinic of Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital between January 2019 and September 2023 were retrospectively evaluated. The study investigated demographic characteristics, clinical presentation, laboratory, and imaging findings. Findings: The study population consisted of 59.6% females, 40.4% males, with a mean age of 12.9 ± 4.3 years. Most syncope cases occurred at home, and prodromal symptoms were commonly observed. The most common type of syncope was vasovagal, while psychogenic and neurological causes also constituted a significant proportion. The majority of laboratory and imaging results were normal, possibly due to the multifactorial nature of syncope. Results: The study has shown that pediatric syncope cases have a diverse and wide range of etiological factors. External factors such as seasonal changes and pandemics have been found to have a significant impact on syncope. Individualized and comprehensive approaches are important in the management of syncope. It is considered that a multidisciplinary assessment and management strategy are required for the effective management of cases.