Yeni tanı kolorektal kanserde tekstür özelliklerinin ve kolektomi materyallerinde LC3B immunohistokimyasal boyamanın prognozöngörmedeki rolü
The role of textural features and LC3B immunohistochemical staining in colectomy materials in predicting prognosis in newly diagnosed colorectal cancer
  1. Tez No: 870702
  2. Yazar: BETÜL URAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu araştırmada yeni tanı kolorektal kanser hastalarında, tedavi öncesi F18-FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen konvansiyonel parametrelerin, tekstür özelliklerinin ve kolektomi materyallerinde LC3b immünohistokimyasal boyamanın; genel sağkalım ve hastalıksız sağkalım ile ilişkisinin değerlendirilmesi ve bu parametrelerin prognostik değerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Kolorektal kanser tanısı kesinleşmiş ve tedavi öncesi evreleme amacıyla Kasım 2019- Ocak 2023 tarihleri arasında hastanemizde F-18 FDG PET/BT görüntülemesi yapılan, sonrasında ise yine hastanemizde opere edilen 112 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastaların PET görüntülemelerinde tümöral lezyon manuel segmente edilerek, lezyona ait tekstür özellikleri ile SUV temelli konvansiyonel parametreler elde edildi. Hastaların ortalama 31 aylık sağkalım bilgilerine hastane bilgi sisteminden ulaşıldı. Patoloji arşivinden kolektomi preparatlarına ulaşılamayan veya cerrahi öncesi neoadjuvan tedavi alması sebebiyle, patoloji preparatında modifiye Ryan tümör regresyon skoruna göre tam ve tama yakın yanıt gösteren hastalara LC3b immünohistokimyasal boyama yapılamadı. Değerlendirmeye alınabilen 44 hastanın LC3b boyama skorları patoloji uzmanı tarafından belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda“sphericity, asphericity ve compacity”şekil özelliklerinin hastalıksız sağkalımı öngörebileceği sonucuna varılmıştır. Patoloji bulgularından ise yüksek tümör tomurcuklanması düzeyi ile lenfovasküler ve perinöral invazyon varlığı arasında anlamlı ilişki olduğunu saptadık. LC3B immunühistokimyasal boyama pozitifliği ile orta-kötü diferansiyasyon arasında anlamlı bir ilişki olduğu görüldü. Bu sonuç literatürde yer alan çalışmalarla uyum içerisindeydi. Ancak LC3B immunühistokimyasal boyamanın sağkalımla diğer patoloji bulguları ile ve tekstür özellikleri ile arasında ise bu çalışmada anlamlı sonuçlar elde edilemedi. Ayrıca çalışmamızda LC3B İHK boyamanın genel ve hastalıksız sağkalımla arasında anlamlı ilişki bulunamadı. Sonuç: Tekstür parametreleri ve patoloji-immünohistokimya boyama bulguları intratümöral heterojeniteyi yansıtan belirteçler olarak kullanılabilir. Çalışma sonuçları tekstür özelliklerinin prognozu öngörebileceği yönündeki hipotezi desteklemektedir. LC3B immünohistokimya boyama ise standardizasyonu sağlanması ve daha büyük örneklemlerde incelenmesi gereken, prognostik değeri olabilecek bir parametredir. Tekstür analizi ve makine öğrenme modelleri henüz klinikte geleneksel prognostik belirteçlerin yerini almasa da tekstür analizi kolorektal kanserin mikroskopik düzeydeki davranışlarını makroskopik düzeyde yansıtan kantitatif veriler sunarak, giderek hastalık yönetimine katkı sağlayacaktır. Bu konuda yapılacak çalışmaların artması ileride klinik hasta yönetiminde bu parametrelerin prognostik belirteç olarak kullanılır hale gelmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the relationship of conventional parameters, texture features obtained from pre-treatment F18-FDG PET/CT images, and LC3B immunohistochemical staining in colectomy materials with overall survival and disease-free survival in newly diagnosed colorectal cancer patients and to reveal the prognostic value of these parameters. Patients and Methods: 112 cases whose colorectal cancer diagnosis was confirmed and who underwent F-18 FDG PET/CT imaging in our hospital between November 2019- January 2023 for pre-treatment staging purposes and who were subsequently operated on in our hospital were included in the study. The tumoral lesion was manually segmented in the PET images of the patients, and the texture features of the lesion and SUV-based conventional parameters were obtained. LC3B immunohistochemical staining could not be performed on patients whose colectomy preparations could not be accessed from the pathology archives or who showed a complete or near-complete response according to the modified Ryan tumor regression score in the pathology preparation because they received neoadjuvant treatment before surgery. LC3B staining scores of 44 patients who could be evaluated were determined by the pathologist. Results: In our study, it was found that the“sphericity, asphericity and compacity”shape features could predict disease-free survival. From the pathology findings, we found that there was a significant relationship between the high level of tumor budding and the presence of lymphovascular and perineural invasion. A significant relationship was observed between LC3B immunohistochemical staining positivity and moderate-poor differentiation. This result was in agreement with the studies in the literature. However, no significant results were obtained in this study between LC3B immunohistochemical staining and other pathology findings and texture characteristics. Conclusion: Texture parameters and pathology-immunohistochemistry staining findings can be used as markers reflecting intratumoral heterogeneity. Study results support the hypothesis that texture characteristics can predict prognosis LC3B immunohistochemistry staining is a parameter that should be standardized and examined in larger samples and may have prognostic value.Although texture analysis and machine learning models have not yet replaced traditional prognostic markers in the clinic, texture analysis will gradually contribute to disease management by providing quantitative data that reflects the microscopic behavior of colorectal cancer at the macroscopic level. Increasing studies on this subject will enable these parameters to be used as prognostic markers in clinical patient management in the future.