Elektronik bankacılık hizmetlerinin bankacılık sektörüne etkileri: Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
Effects of electronic banking services on the banking sector: anapplication in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 870747
  2. Yazar: SEREN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIFAT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bankalar müşterilerinin ürünlere hızlı ve kolay ulaşımını elektronik bankacılık ürünleri ile sağlarken mevcut karlılıklarını da artırmak için sürekli bir gelişim içerisindedir. Bu çalışmanın amacı da elektronik bankacılık uygulamaların bankacılık sektör karlılığı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada aktif karlığı ve özkaynak karlılığının bağımlı değişkenler olduğu iki farklı model oluşturulmuştur. Modellerde bağımsız değişkenler olarak internet bankacılığı aktif kullanıcı sayısı, mobil bankacılık aktif kullanıcı sayısı, çağrı merkezi çalışan sayıları ile şube sayıları kullanılmıştır. 2014-2021 arası dönem için çeyreklik veriler kullanılarak ARDL sınır testinden faydalanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular internet bankacılığı aktif kullanıcı sayısındaki ve çağrı merkezi çalışan sayısındaki artışın bankacılık sektörünün aktif karlığını ve özkaynak karlığını pozitif olarak etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Banks are in constant development to increase their current profitability while providing their customers with quick and easy access to products through electronic banking products. The aim of this study is to investigate the impact of electronic banking applications on banking sector profitability. In the study, two different models were created in which return on assets and return on equity were dependent variables. The number of active internet banking users, the number of mobile banking active users, the number of call center employees and the number of branches were used as independent variables in the models. ARDL bounds test was used using quarterly data for the period 2014-2021. The findings obtained in the study show that the increase in the number of active internet banking users and the number of call center employees positively affects the return on assets and return on equity of the banking sector.