Hekimlerin çocuklarda gıda takviyesikullanımına ilişkin bilgi düzeylerinin, tutum vedavranışlarının değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' knowledge levels, attitudes and behaviors regarding the use of food supplements in children
- Tez No: 870750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ESRA ÖNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: Çocuklarda dengeli ve sağlıklı beslenme, büyüme ve gelişmelerini desteklemek için gerekli olan makro ve mikro besin ögelerinin alınmasını içerir. Ebeveynler artık çocuklarının beslenmesi konusunda daha bilinçlidirler ve doktorlardan gıda takviyeleri hakkında tavsiyeler alma eğilimindedirler. Çocuklar için özel beslenme ihtiyaçlarının ve nutrisyonel profillerinin değerlendirilmesi profesyonel sağlık gözetimi gerektirir. Doktorların gıda takviyeleri konusundaki bilgileri, tutum ve davranışları daha fazla araştırma gerektiren bir alandır ve çalışmamız ile literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; kesitsel, tanımlayıcı, prospektif, anket çalışması olarak tasarlanmıştır. İstanbul ili içerisinde, anket çalışmamıza gönüllü olarak katılan pediatri hekimlerine ve aile hekimlerine, sosyal ağlar üzerinden anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Ensuringchildrenreceive a dietbalanced in essentialmacro and micronutrients is pivotal for theirgrowth and developmentalneeds. Withparentsincreasinglyrecognizingtheimportance of theirchildren'sdietaryneeds, manyseekprofessionaladviceaboutnutritionalsupplements. Evaluating a child'suniquenutritionalrequirements and profilesnecessitatesconsistenthealthsurveillancebymedicalprofessionals. There is a necessity for moreresearchintophysicians' knowledge, attitudes, and practicesconcerningnutritionalsupplements, and thisstudyendeavorstocontributetothis body of knowledge. Materials and Methods: Thisresearchwasstructured as a cross-sectional, descriptive, and prospectivesurveystudy. Utilizingsocialnetworks, wedistributedoursurveytopediatricians and familydoctors in Istanbulwhoparticipatedvoluntarily.