Primer hiperparatiroidi ile frontal QRS-T açısı arasındaki ilişki
The relationship between primary hyperparathyroidism and frontal QRS-T angle
  1. Tez No: 870759
  2. Yazar: ÖZGE APAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM ŞEYDA AVCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidizm (PHPT), kalsiyum metabolizmasında rol oynayan parathormonun (PTH) tek veya birden fazla paratiroid bezi tarafından aşırı otonom salınımıyla gelişir. PHPT'de artmış parathormona bağlı hiperkalsemi görülür. Kardiyak kasılma ve gevşemelerin esasen sitoplazmadaki kalsiyum iyon konsantrasyonundaki tekrarlayan fazik artışların ve düşüşlerin sonucu olduğu uzun zamandan beri bilinmektedir. Kalsiyum kardiyak pacemaker aktivitesinin üretimi ve kardiyak aksiyon potansiyeli üretimi için önemlidir. Kalsiyum kardiyak aksiyon potansiyelinin plato fazından sorumlu iyondur. Dolayısıyla kalsiyum dengesi, ventriküler repolarizasyon/depolarizasyon üzerinde etkilidir. Bu araştırmada, yeni tanı PHPT hastalarında frontal QRS-T açısı ile bir ilişkisinin olup olmadığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza etik kurulu onayı alınması sonrası başlandı.01 Aralık 2022 tarihinden itibaren Adana Şehir EAH, İç Hastalıkları ve Endokrinoloji polikliniklerinde değerlendirilen ve yeni tanı primer hiperparatiroidi tanısı konan hastalar çalışmaya alındı. 18 yaş üstü, çalışmaya dahil olmayı kabul eden 71 adet hasta ve 71 adet sağlıklı gönüllü dahil edildi. Çalışmaya dahil olmayı reddeden, 18 yaş altı olan, kronik böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, perikardiyal effüzyonu olan hastalar, malignite tanısı nedeniyle onkolojik takipte olan hastalar çalışma dışında tutuldu. 01 Aralık 2022-01 Aralık 2023 tarihleri arasında hedef örnekleme ulaşılınca çalışmaya hasta dahil etme süreci sonlandırıldı.
Özet (Çeviri)
Background: Primary hyperparathyroidism (PHPT) develops due to the excessive autonomous secretion of parathyroid hormone (PTH) by one or more parathyroid glands, which play a role in calcium metabolism. In PHPT, hypercalcemia occurs due to increased parathyroid hormone levels. It has long been known that cardiac contractions and relaxations are primarily the result of repetitive phase increases and decreases in cytoplasmic calcium ion concentration. Calcium is important for generating cardiac pacemaker activity and cardiac action potential production. Calcium ions are responsible for the plateau phase of the cardiac action potential. Therefore, calcium balance affects on ventricular repolarization/depolarization. This study aimed to determine whether there is a relationship between the frontal QRS-T angle in newly diagnosed PHPT patients. Material and Methods: The study commenced after obtaining ethics committee approval. Patients diagnosed with new-onset primary hyperparathyroidism and evaluated in the Internal Medicine and Endocrinology outpatient clinics of Adana City Training and Research Hospital from December 1, 2022, were included in the study. 71 patients who consented to participate, along with 71 healthy volunteers, were included in the study, all of whom were over 18 years of age. Patients under 18 years of age, patients with chronic kidney disease, patients with heart failure, patients with pericardial effusion, and patients undergoing oncological follow-up due to a diagnosis of malignancy, as well as patients who declined to participate, were excluded from the study. The patient enrollment process ended when the target sample size was reached between December 1, 2022, and December 1, 2023.