Ülseratif kolitli hastalarda akdeniz diyetine eklenen kurkumin ve resveratrol takviyelerinin hastalık şiddeti ve inflamatuvar biyobelirteçler üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of curcumin and resveratrol supplements added to mediterranean diet on disease severity and inflammatory biomarkers in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 870758
  2. Yazar: ÖZGE EROL DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEZBAN ESEN KARACA ÇELİK, PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ülseratif kolit (ÜK) mukus ve kan içeren diyare, rektal kanama, abdominal ağrı, iştahsızlık, ağırlık kaybı ve artmış vücut ısısı ile karakterize, primer olarak kolon ve rektum mukozasını etkileyen inflamatuvar bir bağırsak hastalığıdır. Yapılan çalışmalar beslenme alışkanlıklarının hem koruyucu hem de terapötik etkileri üzerinde durmaktadır. Fakat mevcut kanıtlar, beslenmenin hastalığa etkilerini açıklamak için yetersizdir. Bu perspektifle çalışmanın amacı, akdeniz diyetine (MD) eklenen kurkumin (MD+K) ve resveratrol (MD+R) takviyelerinin hastalık aktivitesi, inflamatuvar belirteçler ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemektir. Çok merkezli randomize kontrollü olarak planlanan bu araştırmaya 48 ÜK'li hasta dahil edilmiştir. Katılımcılar MD, MD+K ve MD+R gruplarına randomize olarak ayrılmıştır. Bütün katılımcılara 8 hafta süresince MD programı uygulanmıştır. Ek olarak, MD+K grubundaki katılımcılara 1600 mg/gün kurkumin ve MD+R grubundaki katılımcılara 500 mg/gün resveratrol takviyeleri verilmiştir. Araştırmada; antropometrik ölçümler, Truelove-Witts İndeksi, Kısa Form-36, İnflamatuar Bağırsak Hastalığı Anketi, Akdeniz Diyetine Uyum Ölçeği (MEDAS) ve laboratuvar testleri başlangıçta ve müdahale sonrasında yapılmıştır. Çalışma sonucundaki grup-içi karşılaştırmalar; MD, MD+K ve MD+R müdahalelerinin ÜK'li bireylerde hastalık aktivitesini, inflamasyonu azaltmada ve yaşam kalitesini iyileştirmede etkili olduğunu göstermiştir (p0.05). Bu açıdan araştırmanın sonuçları MD'nin hastalık aktivitesini azaltmada ve bireylerin yaşam kalitesini arttırmada kullanılabilecek etkili ve güvenli bir beslenme yaklaşımı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis (UC) is an inflammatory bowel disease primarily affecting the mucosa of the colon and rectum, characterized by diarrhea with mucus and blood, rectal bleeding, abdominal pain, anorexia, weight loss and increased body temperature. Studies have emphasized both the protective and therapeutic effects of dietary habits. However, the available evidence is insufficient to explain the effects of diet on the disease. In this perspective, the aim of this study was to examine the effects of curcumin (MD+K) and resveratrol (MD+R) supplements added to a Mediterranean diet (MD) on disease activity, inflammatory markers and quality of life (QoL). This multicenter randomized controlled trial included 48 participants. Participants were randomized to MD, MD+K and MD+R groups. All participants received the MD intervention for 8 weeks. In addition, participants in the MD+K group received 1600 mg/day curcumin and participants in the MD+R group received 500 mg/day resveratrol supplements. Anthropometric measurements, Truelove-Witts Index, Short Form-36, Inflammatory Bowel Disease Questionnaire, Mediterranean Dietary Adherence Scale (MEDAS) and laboratory tests were performed at baseline and after the intervention. Within-group comparisons showed that MD, MD+K and MD+R interventions were effective in reducing disease activity, inflammation and improving quality of life in patients with UC (p0.05). In this respect, the results of the study showed that MD is an effective and safe intervention that can be used to reduce disease activity and improve the QoL of individuals.