Kırım kongo kanamalı ateşi tanısı ile yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalarda kullanılan mekanik ventilasyon modları ve etkinliği
The use and effectiveness of mechanical ventilation modes in patients with crimean-congo hemorrhagic fever in the intensive care unit
- Tez No: 870760
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEMİL İSBİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Tanısı ile Yoğun Bakım Ünitesinde Takip Edilen Hastalarda Kullanılan Mekanik Ventilasyon Modları Ve Etkinliği Amaç; Çalışmamız, KKKA hastaları için etkili mekanik ventilasyon modlarını belirlemeyi ve bu alandaki araştırmalara katkı sunmayı hedeflemektedir. Materyal ve Metot; Çalışmaya Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Girişimsel Olmayan Klinik Araştırmalar Etik Kurulu 19.04.2023 tarih ve 2023-04/36 sayılı etik kurul onayı (EK-1) alındıktan sonra başlanmıştır. Retrospektif ve prospektif kesitsel bir çalışmadır. Bulgular; Çalışmaya toplamda 21 olgu dahil edilmiştirnOlgulara uygulanan mekanik ventilasyon mod oranları; SIMV %85,7 (n=18), CPAP %14,3 (n=3) olarak saptanmıştır. Olguların exitus oranı %85,7 (n=18), sağkalım oranı %14,3 (n=3) olarak saptanmıştır. Tüm exitus vakaları SIMV grubunda saptanmıştır. SIMV ve CPAP grupları arasında yatış süresi yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. CPAP grubundaki hastalar daha uzun yatış süresine sahiptir (p=0,034).
Özet (Çeviri)
The Use and Effectiveness of Mechanical Ventilation Modes in Patients with Crimean-Congo Hemorrhagic Fever in the Intensive Care Unit Aim: Our study aims to determine effective mechanical ventilation modes for patients with Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) and to contribute to the research in this field. Material and Methods: The study began after obtaining approval from the Non-Interventional Clinical Research Ethics Committee of Sivas Cumhuriyet University, date 19.04.2023 and numered 2023-04/36 (EC-1). It is a retrospective and prospective cross-sectional study. Results: A total of 21 cases were included in the study. The rates of mechanical ventilation modes applied to the cases were: SIMV 85.7% (n=18), CPAP 14.3% (n=3). The mortality rate of the cases was 85.7% (n=18), and the survival rate was 14.3% (n=3). All mortality cases were observed in the SIMV group. Patients in the CPAP group had a longer hospital stay and it was statistically significant between two groups.