Primer hiperparatiroidi olgularında dev hücreli reparatif granülom görülme sıklığı ile ağız içi ve kemik yapısındaki değişikliklerin diş hekimliği açısından önemi
In the cases with primary hyperparathyroidism is to determain the frequency of the gigant cell granuloma seen
  1. Tez No: 99605
  2. Yazar: AYÇE BANU ANGER (DİLEKLEN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN BÜYÜKAKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
65 ÖZET Paratiroid bezlerinin bir veya daha fazla neoplazi veya hiperplazisinin neden olduğu primer hiperparatiroidizm kalsiyum ve fosfor metabolizmasında değişikliğe yol açarak,en çok üriner ve iskelet sistemini etkiler. İskelet sistemine etkileri dişlerde ve çene kemiklerinde görülür. Genellikle en erken bulunan klinik bulgu, böbrek hasandır. Bununla birlikte primer hiperparatiroidizmin ilk belirtilerinden birinin de dental yapılarda değişiklikler olduğu düşünülmektedir. Hiperparatiroidili hastalann kemik yoğunluklarındaki değişiklikler, ağız, dişeti ve çene kemiklerinde destrüktif oluşumlar meydana getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, primer hiperparatiroidili hastalann maksilla ve mandibula kemiklerinde görülen, dev hücreli granülomların sıklığını ve komplikasyonlarını saptamaktır. Bu çalışma, histolojik olarak primer hiperparatiroidizm tanısı konmuş 45 hastanın incelenmesine dayanmaktadır. Hastaların çene kemiklerinde lamina dura kaybı, dev hücreli lezyonlar ve demineralizasyon sıklığı araştırıldı. 45 hastadan 26 'sında lamina dura kaybı ; 24' ünde demineralizasyon ve 5'inde dev hücreli granülom saptandı. Periferik dev hücreli granülomu olanların 3'ü santral kaynaklı, diğer 2'si periferik dev hücreli granülomdu. Dev hücreli lezyonlar öpere edildi ve takibe alındı. Sonuç olarak, primer hiperparatiroidili hastalarda diş hekimlerinin dikkat etmesi gereken konulara işaret edilerek, hekimlerin bu hastalarda nasıl haraket edecekleri belirtildi.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Primary hyperparathyroidism is caused by hyperplasia or neoplasia of one or more parathyroid glands, leading the disturbances in calsium, phosphorus metabolism and eventuelly the renal and skletal systems.These disturbances in the skletal system can also be seen in teeth and jaw bones. Kidney damage is generally considered to be the most comman early clinical finding. However changes in the dental structures is also thought to be the first sign of primary hyperparathyroidism. Patients with hyperparathyroidism have some changes in their bone dansities which can result as the destructions in mouth.gingiva and jaw bones.The aim of this study is to determain the frequency and complications of the giant cell granulomas seen in maxillary and mandibular/ bones in the cases with primary hyperparathyroidism This study is based upon, investigation of fourty-five patients with histologically proved hyperparathyroidism. Patient revealed loss of lamina dura.giant cell lesions and demineralization of the jaw bone. In our study,we found that 26 of 45 patients have loss of lamina dura, 24 of 45 have demineralization and 5 of 45 have giant cell granuloma. Three of 5 were central and the other two of 5 were pheripheric giant cell granuloma. All of the giant cell lesions were operated and placed on controls by us. As a result, we pointed out the conditions that dentists must pay attention about the patients with hyperparathyroidism and determinates what they can do about them.