Sivaslı Aşık Ali Kızıltuğ'un hayatı, sanatı ve eserleri
The life, art and works of sivasli Aşik Ali Kızıltuğ
- Tez No: 870782
 - Danışmanlar: PROF. DR. ABDULSELAM ARVAS
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 436
Özet
Âşıklar; Türk sözlü kültürünün nesilden nesile aktarılmasına kaynaklık eden, içinde yaşadığı toplumun duygularına tercüman olan, sanatını sazıyla ve sazı olmadan icra eden, âşıklık geleneğinin önemli temsilcileridir. Bu çalışma, Ali Kızıltuğ hayatını, âşıklığını ve eserlerini ele almaktadır. Çalışmanın amacı, âşıklık geleneğinin önemli bir halkasını oluşturan ve son temsilcilerinden birisi olan Âşık Ali Kızıltuğ'un âşıklık geleneği içindeki yerini belirlemektir. Çalışmanın önemi ise Ali Kızıltuğ hakkında halk edebiyatı alanında yapılacak ilk yüksek lisans tezi olmasıdır. Çalışmanın problemini, Sivas âşıklık geleneği içinde Ali Kızıltuğ'un yerini belirlemek oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan metot, görüşmedir. Görüşme ses kayıt cihazıyla kaydedilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada Âşık Ali Kızıltuğ tüm yönleriyle anlatılmaya çalışılmıştır. Ali Kızıltuğ'un âşıklık geleneğinin önemli bir temsilcisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Minstrels; they are important representatives of the minstrel tradition, who are the source of transferring Turkish oral culture from generation to generation, who interpret the feelings of the society they live in, and who perform their art with or without a saz. This study deals with the life, minstrelsy and works of Ali Kızıltuğ. The study aims to determine the place of Âşık Ali Kızıltuğ, who constitutes an important link of the minstrel tradition and is one of its last representatives, within the minstrel tradition. The importance of the study is that it is the first master's thesis about Ali Kızıltuğ in area of folk literature. The problem of the study is to determine Ali Kızıltuğ's place within the Sivas minstrelsy tradition. The method used in the study is interview. The interview was recorded with a voice recorder. As a result, in this study, Âşık Ali Kızıltuğ has been tried to be explained in all its aspects. It has been determined that Ali Kızıltuğ is an important representative of the minstrelsy tradition.