İlkokul 1. sınıf ebeveyn eğitim programının değerlendirilmesi: Manisa ili Salihli ilçesi örneği
Evaluation of the primary school 1st grade parent education program: Example from Salihli district, Manisa province
  1. Tez No: 870783
  2. Yazar: PINAR TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ÖZTÜRK AYNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul 1. Sınıf öğrencilerinin ebeveynlerine, araştırmacı tarafından uygulanan ebeveyn eğitim programının etkililiğini katılımcı görüşlerine göre değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini 2022-2023 öğretim yılında Manisa ili Salihli ilçesi İsmail Bali İlkokulu'nda öğrenim görmekte olan 1. sınıf öğrencilerin 20 ebeveyni oluşturmaktadır. Araştırmada yöntem olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından konuyla ilgili bilimsel ve akademik çalışmaların taraması yapılmış, alan yazın irdelenerek ilgili başlıklar halinde derlenip çalışmaya yansıtılmıştır. Uygulanan ebeveyn eğitim programının kazanımları Welman ve Moore'un taksonomisi dikkate alınarak belirlenmiştir. Programın içeriği oluşturulurken Modüler Programlama yaklaşımı temel alınmıştır. Ebeveynlere, gelişim alanları ve özellikleri, çatışma ve stres yönetimi, olumlu davranış geliştirme, sosyal-duygusal beceri eğitimi, okulda aile katılımının önemi, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı konularından oluşan ve 8 hafta süren bir ebeveyn eğitim programı uygulanmıştır. Program Bennet Program Değerlendirme Modeli'ne göre değerlendirilmiştir. Eğitim sonrasında araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış sorulardan oluşan ebeveyn görüşme formu uygulanmıştır. Elde edilen cevaplar içerik analizi yöntemi kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda araştırmacı tarafından geliştirilen ebeveyn eğitim programının ebeveynlerin programa katılma nedenleri, ebeveynlik rollerinde yaşadıkları zorluklar ve aldıkları sorumluluklar hakkında veriler elde edilmiş ve programın ebeveynlerin kişisel gelişimlerine, ebeveynlik rollerine ve düşüncelerine olumlu yönde katkıları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to evaluate the effectiveness of a parent education program, implemented by the researcher, based on participant perspectives of parents of first-grade students. The sample of the research consists of 20 parents of first-grade students attending Ismail Bali Primary School in Salihli district of Manisa province during the 2022-2023 academic year. Content analysis, a quantitative research method, was employed in this study. The researcher conducted a review of scientific and academic studies on the topic, compiled relevant literature, and integrated it into the study in relevant sections. The outcomes of the implemented parent education program were determined considering Welman and Moore's taxonomy. The program's content was structured based on Modular Programming approach. The program, spanning 8 weeks, covered topics such as child development and characteristics, conflict and stress management, positive behavior development, social-emotional skills education, importance of family involvement in school, healthy nutrition and physical activities, and conscious and safe use of technology for parents. The program was evaluated using the Bennet Program Evaluation Model. Following the education, a semi-structured parent interview form prepared by the researcher was administered. The responses obtained were analyzed using content analysis method. As a result of the research, data were obtained regarding parents' reasons for participating in the program, difficulties experienced in parenting roles, and responsibilities undertaken. It was observed that the researcher-developed parent education program positively contributed to parents' personal development, parenting roles, and perspectives.