Savaşın coğrafi yönü: Askeri coğrafya
Geographical aspect of war: Military geography
- Tez No: 870784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN KAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Birçok bilimi bünyesinden çıkaran, dolayısıyla doğa veya sosyal bilimler fark etmeksizin neredeyse tüm bilimlerle ilişki içerisinde olan coğrafya tarih boyunca savaşların da vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Coğrafya biliminin askerî tarihin dışında düşünülmesi devletler ve ordular için önemli bir hata ve eksiklik olacaktır. Özellikle 17. yüzyılın ortalarından itibaren modern devletlerin kurulmasıyla birlikte devletler yürüttükleri politikaları sırasında coğrafya biliminden yoğun biçimde faydalanmıştır. Özellikle sömürge dönemi itibariyle coğrafya bilimi, yayılmacılık amacı edinen devletler için vazgeçilmez hale gelmiştir. Yeni coğrafyaları tanımak, yeni kaynakları kullanmak ve bunlardan istifade etmek için devletler coğrafyalara ciddi biçimde önem vermiştir. Tüm bu faaliyetlerin sonucunda görülecek ki coğrafyanın bir bilim olarak kimlik kazanmasının temelinde askerî ve politik hedeflerin önemli bir katkısı vardır. Günümüzde bilinirliğinin aksine askerî coğrafya, imparatorluklar için vazgeçilmez bir disiplin, coğrafyanın gelişimi için önemli bir kaldıraç olmuştur. Farklı coğrafyalar farklı mekânlarda gerçekleşen savaşları, farklı mekânlarda savaşlar ise farklı coğrafi bilgilerin gerekliliğini beraberinde getirmiştir. Antik çağdan itibaren savaş alanının bilinmesi coğrafi istihbarat kavramını ortaya çıkarmış, savaş alanında su ve tahkimat gerekliliği askerî jeolojiye ön ayak olmuş, farklı coğrafi gerekçeler askerî coğrafyayı oluşturmuştur. Askerî coğrafya geçmişten günümüze savaşlarda etkili olan coğrafi unsurların incelenmesi ve bu yönde karar alınması konusunda yardımcı olan bilim alanı kapsamında gelişirken günümüzde askerî coğrafyanın üstlendiği görev ve kapsam alanı giderek genişlemiştir. Değişen iklim, artan nüfus, artan kentleşme ve değişen yeryüzü göstermektedir ki geçmişin dünyası günümüze benzemediği gibi geleceğimizin dünyası da günümüze benzemeyecektir. Geleceğin dünyasında doğa kaynaklı sorunlar ön plana çıkmaktadır. II Değişen coğrafi çevre, artan kuraklık, su kaynaklarının azalması, beslenemeyecek derecede artan nüfus, iklim nedeniyle artan göçler ve ortaya çıkardığı jeopolitik sorunlar geleceğimizin en önemli problemleri olacaktır. Dolayısıyla geleceğin sorunları coğrafi sorunlardır ve bu sorunların cevabı da coğrafi biliminde olacaktır. Geleceğimizin güvenlik sorunlarının önemli bir bölümü iklim-doğa-insan üçgeni içerisinde cereyan edeceğini düşünürsek askerî coğrafya, geleceğe emin adımlarla ilerlemek isteyen toplumlar için vazgeçilmez olacaktır. Çünkü problemler sadece tespit edilmekle değil, kaynağı belirlenip sonuç üretebildikçe çözüme kavuşur. Çalışma boyunca literatürümüzde önemli bir eksikliği hissedilen askerî coğrafyanın kapsamlı bir çerçevesi ortaya koyulmuş ve harp tarihinde önemli yer kaplayan çeşitli savaşlarda etkili olan coğrafi koşulların analizi yapılmıştır. Çalışma aynı zamanda ülkemizin ve ordumuzun gelecekte karşılaşacağı muhtemel sorunlara cevap olabilecek ve gelecekte önemini artıracak askerî coğrafyaya giriş niteliğinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
Geography, which has a relationship with almost all sciences, regardless of natural or social sciences, has been an indispensable part of wars throughout history. It would be a significant mistake and deficiency for states and armies to consider the science of geography outside of military history. Especially with the establishment of modern states since the mid-17th century, states have made intensive use of the science of geography during their policies. Especially in the colonial period, the science of geography has become indispensable for states aiming for expansionism. To recognize new geographies, to use new resources, and to benefit from them, states have given serious importance to geography. As a result of all these activities, it will be seen that military and political objectives have an important contribution to the identity of geography as a science. Contrary to what is known today, military geography has been an indispensable discipline for empires and an important lever for the development of geography. Different geographies have brought about wars fought in different places, and wars fought in different places have brought about the necessity of different geographical knowledge. Knowing the battlefield since ancient times has revealed the concept of geographical intelligence, the necessity of water and fortification in the battlefield has paved the way for military geology, and different geographical reasons have formed military geography. While military geography has developed within the scope of the field of science that helps to analyze the geographical elements that are effective in wars from past to present and to make decisions in this direction, today the duties and scope of military geography have gradually expanded. Changing climate, increasing population, increasing urbanization, and changing earth show that the world of the past is not similar to the present, and the world of our IV future will not be similar to the present. In the world of the future, nature-based problems come to the fore. Changing geographical environment, increasing drought, decreasing water resources, increasing population that cannot be fed, and increasing migrations due to climate and geopolitical problems will be the most important problems of our future. Therefore, the problems of the future are geographical problems and the answers to these water problems will be in geographical science. Considering that a significant part of the sources of the security problems of our future will take place within the climate-nature-human triangle, military geography will be indispensable for societies that want to take firm steps forward. Because problems are solved not only by identifying them but also by identifying their sources and producing results. Throughout the study, a comprehensive framework of military geography, which is felt to be an important deficiency in our literature, has been put forward and the geographical conditions that were effective in various wars that occupied an important place in the history of warfare have been analyzed. The study will also serve as an introduction to military geography, which can answer the possible problems that our country and our army will face in the future and will increase its importance in the future.