VIII. Dönem Çankırı Milletvekilleri
VIII. Period Çankırı mps
  1. Tez No: 870785
  2. Yazar: ZEKİYE ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RECEP BÜYÜKTOLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye Cumhuriyeti demokrasi tarihine bakıldığında önemli dönüm noktalarından birinin de 1946 yılında yapılan seçimler olduğunu söylemek mümkündür. Çeşitli denemelerden sonra yeniden birden fazla siyasi partinin seçimlere katılıyor olması demokrasi adına atılmış olan önemli adımlardan biri olarak karşımıza çıkmış olup, çok partili siyasi hayata geçiş çalışmaları 1946 seçimleri ile nihayete ermiştir. Muhalefetin belirginleşerek toplum tarafından kabul görmesi sebebiyle 1947 yılında yapılması planlanan seçimler bir yıl erkene çekilerek 1946 yılında yapılmasına karar verilmiştir. Seçimlerin yapıldığı illerden biri olan Çankırı iline bakıldığında muhalefetten hiç milletvekili çıkarmadığını ve 5 milletvekilinin tamamını iktidar parti olan CHP'den çıkardığı görülmektedir. Çalışmamızda 1946 yılında yapılan genel seçimlerden bahsedilerek, VIII. Dönem Çankırı milletvekillerinin biyografileri ve siyasi hayatlarına yer verilmiştir. Bu bağlamda Çankırı ilinden çıkarılan beş milletvekili; Akif Arkan, Ahmet Zeki Soydemir, Mustafa Abdülhalik Renda, Mehmet Rifat Dolunay ve Ahmet İhsan Zeyneloğlu'nun yaptıkları çalışmalar, kanun teklifleri, kürsü konuşmaları, tercüme-i hal ve seçim mazbatalarına yer verilerek, dönemin seçim şartları ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca gerekli görülen yerler grafiklerle desteklenerek VIII. Dönem Çankırı ili milletvekillerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmamızda kullanılan veriler TBMM, dönemin gazeteleri ve dönem ile ilgili yapılan çalışmalardan faydalanılarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When we look at the history of democracy in the Republic of Turkey, it is possible to say that one of the important turning points was the elections held in 1946. The fact that more than one political party participated in the elections again after various attempts was one of the important steps taken in the name of democracy, and the transition to multi-party political life ended with the 1946 elections. As the opposition became more evident and was accepted by the society, it was decided that the elections planned to be held in 1947 were brought forward one year and held in 1946. When we look at Çankırı province, one of the provinces where the elections were held, it is seen that the opposition did not elect any deputies and all 5 deputies were elected from the ruling party, CHP. In our study, the general elections held in 1946 are mentioned and VIII. The biographies and political lives of Çankırı MPs of the period are included. In this context, five MPs expelled from Çankırı province; The studies of Akif Arkan, Ahmet Zeki Soydemir, Mustafa Abdülhalik Renda, Mehmet Rifat Dolunay and Ahmet İhsan Zeyneloğlu, law proposals, podium speeches, translations of state documents and election certificates were included and evaluations were made regarding the election conditions of the period. In addition, the necessary areas are supported with graphics and VIII. It is aimed to reveal the MPs of the Çankırı province of the period. The data used in our study was prepared by using the Turkish Grand National Assembly, newspapers of the period and studies related to the period.