Laparoskopik kolesistektomi operasyonlarında farklı FiO2 değerlerinin perioperatif atelektaziye etkisinin akciğer ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different FiO2 values on perioperative atelectasia with lung ultrasonography in laparoscopic cholecystectomy operations
- Tez No: 870789
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada birincil amacımız; laparoskopik kolesistektomi vakalarında anestezi yönetiminde solunan oksijen fraksiyonları (FiO2) arası farklılığın, Akciğer Ultrasonografisi Skorlaması aracılığıyla perioperatif atelektaziye etkisinin gözlemlenip saptanmasıdır. İkincil amacımız ise; anestezi yönetiminde solunan oksijen fraksiyonları (FiO2) arası farklılığın postoperatif pulmoner komplikasyonlara (PPK) ve hastanede kalış süresine etkisinin gözlemlenip saptanmasıdır. YÖNTEM: Çalışmamız; Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesinde Genel Cerrahi Ameliyathanesinde 02/09/2021-02/09/2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiş olup, 18-80 yaş aralığında Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) fiziksel statüsü I-III olan elektif laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastaların anestezi yönetiminde solunan oksijen fraksiyonları (FiO2) arası farklılığın, Akciğer USG'si vasıtasıyla perioperatif atelektaziye etkisini gözlemsel olarak değerlendirmeye almıştır. Bu gözlemler neticesinde uygulanan FiO2 farklılığına göre hastaları Grup D (düşük FiO2) ve Grup Y (yüksek FiO2) olarak iki grupta değerlendirdik. İntraoperatif hedef SpO2 değeri %94 olacak şekilde tüm hastalarda belirlenmiş olup; FiO2 anestezi indüksiyonunda D grubu 0.7- Y grubu 1.0, intraoperatif dönemde D grubu 0.3-Y grubu 0.6, uyandırma evresinde D grubu 0.7-Y grubu 1.0 olarak, PACU'da ise oronazal maske aracılığıyla D grubu 2-Y grubu 10 litre/dakika oksijen desteği olacak şekilde uygulandı. Hastalar operasyondan 15 dakika öncesi preoperatif değerlendirme ünitesinde ve operasyon bitimi PACU'da postoperatif 30. dk'da olmak üzere 2 farklı zaman diliminde Modifiye Akciğer Ultrasonografi Skoru'na (MAUS) göre değerlendirildi. BULGULAR: Düşük FiO2 grubu ile karşılaştırıldığında yüksek FiO2 grubunda postoperatif MAUS skoru istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksekti (p = 0,034). Her iki grupta da preoperatif MAUS skoru ile karşılaştırıldığında postoperatif MAUS skorunun istatistiksel olarak anlamlı düzeyde arttığı saptandı (p0,05). Grupların değerlendirmeye alınan intraoperatif hipoksemi, postoperatif pulmoner komplikasyon (PPK) verileri ve taburculuk zamanı verileri arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı düzeyde fark görülmemiştir. SONUÇ: Yüksek FiO2 kullanımının Modifiye Akciğer Ultrason Skoruna göre düşük FiO2 kullanımına göre daha yüksek oranda atelektaziye neden olduğu gösterilen bu çalışmamızdan sonra kliniğimiz, perioperatif dönemde aşırı oksijen uygulamaktan kaçınmak amacıyla klinik uygulamasını değiştirmiştir. Biz de çalışmamız neticesinde intraoperatif süreçte SpO2>%94 değerini sağlayacak minimum FiO2 değerinin sağlanması gerektiğini ve oksijenin bir medikasyon aracı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve bu noktada farkındalık arttırıcı klinik içi eğitimlerin tüm sağlık profesyonellerine sağlanması gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The main purpose of this study is to use lung ultrasonography to evaluate and ascertain the impact of variations in inspired oxygen fractions (FiO2) in anesthetic management during laparoscopic cholecystectomy cases on perioperative atelectasis. Our secondary purpose is to monitor and determine how postoperative pulmonary complications (PPC) and hospital stay duration are affected by variations in inspired oxygen fractions (FiO2) in anesthetic management. METHOD: The study was conducted between 02/09/2021-02/09/2022, in the General Surgery Operating Room at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine, by examining patients who underwent elective laparoscopic cholecystectomy, aged 18-80, with American Society of Anesthesiologists (ASA) physical status I-III. Based on observational findings, the study investigated the impact of variations in inspired oxygen fractions (FiO2) in anesthesia management on postoperative atelectasis via lung USG. According to these findings, patients were classified into two groups: Group D (low FiO2) and Group Y (high FiO2) based on the applied FiO2. The target SpO2 value in all patients was determined to be 94%; FiO2 in anesthesia induction as D group 0.7 - Y group 1.0, intraoperative period as D group 0.3 - Y group 0.6, wake-up phase as D group 0.7 - Y group 1.0, and PACU as D group 2 - Y group 10 liters/minute oxygen via oronasal mask implemented with support. Patients were evaluated using the Modified Lung Ultrasonography Score (MLUS) at two distinct times: 15 minutes before the procedure in the preoperative evaluation unit and 30 minutes after the operation in the PACU. RESULTS: The postoperative MAUS score demonstrated a statistically significant increase in the high FiO2 group compared to the low FiO2 group (p = 0.034). It was established that the postoperative MAUS score exhibited a statistically significant augmentation relative to the preoperative baseline in both groups (p0.05). Additionally, there were no statistically significant difference between the groups regarding intraoperative hypoxemia, postoperative pulmonary complication (PPC) incidence, and discharge duration. CONCLUSION: Following our study, which demonstrated that high FiO2 usage leads to a higher incidence of atelectasis compared to low FiO2 usage according to the Modified Lung Ultrasound Score, our clinic has altered its clinical practices with the objective of avoiding excessive oxygen administration during the perioperative period. As a result of our study, we think that the minimum FiO2 value that will ensure SpO2>94% in the intraoperative process should be provided and oxygen should be considered as a medication tool and at this point, awareness-raising in-clinic training should be provided to all healthcare professionals.