Kedilerde distal tibia kırıklarının transartiküler hibrit eksternal fiksasyon ile sağaltımının klinik ve radyolojik değerlendirilmesi
Clinical and radiologic evaluation of treatment of distal tibial fractures in cats with transarticular hybrid external fixation vbnmö
  1. Tez No: 870820
  2. Yazar: MELİS GÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK YARDIMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Etkili bir kırık tedavisinde, yeniden şekillenen kemiğin besleneceği yatağı bozmadan, kırık fragmentlerine yeterli stabiliteyi sağlamak gereklidir. Başka bir deyişle mekanik ve bioyolojik desteğin dengeli olarak sağlanması gerekmektedir. Bu kavrama 'biyolojik osteosentez'' denir. Eksternal fiksasyon biyolojik osteosentez prensiplerini uygulamayı kolaylaştıran ve cerrahın zamanla kazandığı tecrübe sayesinde kolayca uygulanabilen bir fiksasyon yöntemidir. Bu çalışmada, biyolojik osteosentez prensiplerine uygun olarak transartiküler hibrit eksternal fiksasyon (THESF) sistemi kullanılarak, 34 kedinin distal tibiasındaki travma sonucu oluşan kırıkların tedavi sonuçları incelenmiştir. Materyali oluşturan kedilerden 3'ünde bilateral tibia kırığı bulunduğu için toplam olgu sayısı 37'dir. Kapalı ve sınırlı açık olmak üzere iki operasyon yöntemi tercih edilmiştir. Olguların postoperatif 0., 7., 14., 21. günlerde, fiksatör çıkarıldıktan hemen sonra ve çıkarıldıktan sonraki 6. ayda klinik ve radyolojik kontrolleri yapılmıştır. Fiksatörün çıkarılması, röntgende gözlemlenen kallus oluşumu ve klinik muayene sonuçlarına göre değerlendirilmiştir. Çalışmada yer alan olguların kırık tipine göre dağılımları; 3 oblik, 7 transversal, 8 Salter-Harris (SH) tip-I, 3 SH tip-II, 11 parçalı, 4 spiral ve 1 SH tip-III kırığı olarak belirlendi. Redüksiyon yöntemi sınırlı açık olan olgular %40.54 iken, kapalı yapılan olgular % 59.46 olarak tespit edildi. Sınırlı açık yöntem ile opere edilen olguların ortala operasyon süresi 28,2 dakika (dk) olarak hesaplanırken, kapalı opere edilen olguların ortalama operasyon süresi 21,1 dk olarak hesaplandı. Operasyondan sonra, topallık skoru 1 olan olgular % 82.35, topallık skoru 2 olan olgular % 8.82 ve topallık skoru 3 olan olgular % 2.94 olarak gözlendi. Çalışmadaki 25 hasta post operatif ilk 24 saat içerisinde (en kısa 6 saat- en uzun 24 saat), 9 hasta ise 1 gün – 10 gün arasında ilgili bacağını kullanmaya başlamıştır. Fiksatörün ortalama çıkarılma zamanı 35,6 gün olarak tespit edildi. Sonuç olarak, THESF sistemi, kırığa gerekli mekanik desteği sağlayarak çevresindeki yumuşak dokuyu korumuştur. Kapalı ve sınırlı açık yöntem fark etmeksizin, THESF sistemi ile kedilerin distal tibia kırıklarının tedavisinde yüksek fonksiyonel iyileşme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Effective fracture management requires the establishment of adequate stability of fractured fragments without disrupting the blood supply of the newly forming bone. In other words, a balance should be maintained between mechanical support and biological function. This concept is called“biological osteosynthesis”. External fixation follows the principles of biological osteosynthesis, and the technique is relatively simple to use by an experienced practitioner. This thesis utilized a transarticular hybrid external fixator (THESF) in adherence to biological osteosynthesis principles. The study included 34 cats with distal tibial fractures treated with THESF, with 3 having bilateral fractures, making the total cases 37. Surgical approaches involved either closed or limited open methods with minimal exposure. Radiological and clinical assessments were conducted on surgery day, postoperative 7th, 14th, and 21st days, at fixator removal, and at the 6th month. Fixator removal timing depended on clinical evaluation and radiographic callus formation. Fracture types comprised 3 oblique, 7 transverse, 8 SH type I, 3 SH type II, 11 comminuted, 4 spiral, and 1 SH type I. Closed approach was used in 59.46%, and 40.54% had a limited open approach. The average duration for limited open cases was 28.2 min, and closed cases had 21.1 min. Postoperatively, lameness scores were 1 in 82.35%, 2 in 8.82%, and 3 in 2.94% of cases. Twenty-five cats used their limb within 24 hours (6hr to 24hr), and 9 regained limb use between 1 to 10 days. Average fixator removal time was 35.6 days. The results of this study show that THESF provides enough mechanical stability to the bone while preserving the surrounding soft tissues. A high rate of functional recovery was seen in the distal tibial fractures of cats managed with THESF regardless of closed or limited open approach was used.