Performansa Dayalı Lojistik Destek Yaklaşımında Ömür Devri Maliyetinin Azaltılması Amacıyla Yedek Parça Miktarlarının Optimizasyonu:Bir Silah Sistemi Örneği
Optimization of Spare Parts Quantities to Reduce Life Cycle Cost in Performance-Based Logistics Support Approach:An Example of a Weapon System
- Tez No: 870822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL GÜROL KURTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Alparslan Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Son yıllarda artan teknoloji ile birçok alanda kullanılan ve savunma, sağlık, otomotiv veya lojistik gibi çeşitli işlevleri yerine getiren pek çok platform, sistem ve alt sistem sermaye yoğun hale gelmiştir. Sermaye yoğun sistemlerden mümkün olduğunca yüksek performans elde etmek kullanıcıları için önem arz etmektedir. Aynı zamanda bu sistemlerin uzun yıllar boyunca kullanımı yüksek ömür devri idame maliyetleri yaratabilmektedir. Bu maliyetin en aza indirilmesi kullanıcı için önem arz eder. Bu sebeple kullanıcının beklediği performansın karşılandığı, ömür devri maliyetlerinin ise düşük tutulduğu idame politikalarının uygulanması ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Yüksek performans beklentisi yüksek işletme ve idame maliyetleri doğururken bu çelişkinin çözülebilmesi için optimum bir yöntem belirlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir silah sisteminin idamesi kapsamında kullanıcı tarafından tedarik edilecek veya yüklenici tarafından işletme ve idame faaliyetlerinde kullanılmak üzere stoklanacak yedek parçaların miktarının belirlenmesinde karışık tamsayılı doğrusal bir model ile kullanıcının performans beklentisinin daha düşük bir ömür devri maliyeti ile karşılanmasına katkıda bulunacak bir yöntem ortaya konmasıdır. Çalışmada performansa dayalı lojistik sözleşmesi ile idame edilen bir sistemden sözleşme kapsamında beklenen operasyonel hazır bulunma kriterinin sağlandığı bir karışık tamsayılı doğrusal optimizasyon modeli kurulmuştur. Modelde kullanılmak üzere sistemin alt birimleri ABC yöntemi ile önceliklendirilmiştir. Poisson süreçleri kullanılarak ulaşılan talep miktarları ABC yönteminin kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlar için model vasıtasıyla optimize edilmiştir. Yapılan değerlendirmeye göre ABC yönteminin kullanılmadığı optimizasyon sonucunda, çalışma öncesine göre 6% oranında maliyet avantajı sağlanmış ve hedef performans kriteri sağlanabilmiştir. Sistem sayısının 10%'u oranında yedek parça stoklandığı geleneksel yaklaşımla elde edilen maliyet ve hazır bulunma oranı da incelenmiş; aynı maliyet seviyesinde hazır bulunma oranının 61% seviyesinde olduğu görülmüştür. Nihai durumda çalışmanın konusu modelin maliyet optimizasyonu sağladığı ve performans hedefini karşıladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing technology in recent years, many platforms, systems and subsystems, which are used in many fields and perform various options such as defense, healthcare, automotive or logistics, have become capital intensive. It is crucial to obtain as high performance as possible from these capital-intensive systems. Additionally, the long-term use of these systems can lead to significant life cycle maintenance costs. Minimizing these costs is also of great importance to users. As a result, there is a necessity for the implementation of maintenance policies that not only meet the expected performance but also keep life cycle costs low. Resolving the contradiction between high performance expectations and high operational and maintenance costs necessitates determining an optimal approach. The purpose of this study is to introduce a method that contributes to meeting user performance expectations with lower life cycle costs, with a mixed integer linear model by determining the quantity of spare parts to be supplied by the user or to be stocked by the contractor for maintenance operations of the weapon system. The study establishes a mixed integer linear optimization model, maintained under a performance-based logistics contract, which ensures the expected operational readiness criterion is met. The subunits of the system have been prioritized using the ABC method, and the demand quantities reached through Poisson processes have been optimized for scenarios with and without the use of the ABC method. The evaluation shows that the optimization without the ABC method resulted in a 6% cost advantage compared to the baseline and met the target performance criterion. The conventional approach, where 10% of the system amount was stocked as spare parts, was also examined; it showed that the availability rate at the same cost level was 61%. Ultimately, the study concludes that the model both achieves cost optimization and meets the performance target.This study will be supported by a numerical example in the dissertation study to be made.