Türk edebiyatındaki grafik romanların popüler kültür bağlamında incelenmesi
Analysis of graphic novels in Turkish literature in the context of popular culture
- Tez No: 870830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRUNİSA TOPÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Popüler kültür köyden kente göçle gelen insanların üst kültür ve halk kültürü arasında kalması ve kendilerine ait bir yer bulamaması sonucunda ortaya çıkmıştır. Göç yoluyla kente gelen insanların bilgi birikimi ve ekonomik imkanlarıyla, üst kültürdeki insanların bilgi birikimi ve ekonomik imkanları birbiriyle uyuşamaz. Bu sebeple üst kültür ve halk kültürü arasında yeni bir kültüre ihtiyaç duyulur. Toplumdaki bireyler kültür arayıcılığıyla kendilerine bir grup içinde yer bulur. Şehirlere göçle gelen insanlar yeni bir toplumsal sınıfı ve yeni bir kültürü ortaya çıkartırlar. Bu yeni oluşan kültüre ise popüler kültür denir. Popüler kültür, kentlere göçle gelen insanların eğlenme ve monoton hayatlarından kaçma ihtiyaçlarına yönelerek farklı edebi türler oluşturur. Edebiyat ve toplum birbirinden beslendiği için doğan yeni toplumsal sınıf edebiyatı da etkileyerek popüler edebiyatın oluşmasını sağlar. Grafik romanlar popüler kültür hakkında birçok malzemeye sahip olabilirler. Grafik romanlar çizgi romanların bir alt türü olarak sınıflandırılır. Grafik romanlarda; görsellerin çok, metinlerin az olması popüler kültür okuyucusu için tercih edilebilir olmalarını sağlar. Türk Edebiyatındaki Grafik Romanların Popüler Kültür Bağlamında İncelenmesi isimli bu tez çalışması giriş, üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte; popüler kültürün doğuşu, gelişimi ve grafik romanların popüler kültür içindeki yeri incelenmiştir. Birinci bölümde grafik romanın doğuşu, gelişimi ve Türk edebiyatındaki yeri incelenmiştir. İkinci bölümde popüler kültür, popüler edebiyat, yapısalcılık, renk teorisi ve göstergebilimden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise grafik roman çözümlemelerine yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise grafik romanların popüler kültürdeki önemi ve işlevi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Popular culture emerged as a result of people migrating from villages to cities and finding themselves stranded between high culture and folk culture, unable to find their own place. The knowledge and economic resources of those who migrated to the city clash with those of the high culture. Therefore, there arises a need for a new culture bridging high culture and folk culture. Individuals in society find their place within a group through cultural exploration. People migrating to cities give rise to a new social class and a new culture. This newly formed culture is called popular culture. Popular culture caters to the need of city migrants to escape monotony by creating various literary genres. As literature and society feed off each other, the emergence of a new social class literature influences the formation of popular literature. Graphic novels can encompass a wide range of materials about popular culture. Classified as a subgenre of comic books, graphic novels with more visuals and fewer texts appeal to readers of popular culture. The thesis study titled“ Analysis of Graphic Novels in Turkish Literature in the Context of Popular Culture”consists of an introduction, three main sections, and a conclusion. The introduction delves into the emergence, development, and position of graphic novels within popular culture. The first section explores the origins, development, and place of graphic novels in Turkish literature. The second section discusses popular culture, popular literature, structuralism, color theory, and semiotics. The third section includes analyses of graphic novels. The conclusion identifies the importance and function of graphic novels in popular culture.