Drawing a life: Examining women's graphic life narratives in Turkish literature
Bir hayat çizmek: Türk edebiyatında kadınların grafik hayat anlatılarının incelenmesi
- Tez No: 952425
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER ESRA ALMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Türk edebiyatında yeni örneklerine rastlanan otobiyografik grafik romanları, kadın sanatçıların eserleri üzerinden incelemektedir. Kadınların bu anlatım biçimini nasıl benimsedikleri, sınırlarını nasıl genişlettikleri ve yaşam öykülerini nasıl aktardıkları feminist bir bakışla ele alınmaktadır. Kadınların, kendi hayatlarının yanı sıra annelerinin, kızlarının ya da anneannelerinin öykülerini hem yazarak hem de bedenlerini, anılarını ve hafızalarını çizerek anlattıkları bu hibrit anlatım türü, klasik otobiyografi geleneğinin sınırlarını aşarak toplumsal cinsiyet temelli deneyimlerin görünürlük kazandığı yeni bir ifade alanı sunmaktadır. Çalışma, görsel sanatlar, edebiyat ve iletişim alanlarını kapsayan disiplinler arası bir yaklaşımla ele alınmış, edebiyat sosyolojisi, feminist edebiyat eleştirisi, grafik anlatı kuramı ve anlatıbilim çerçevesinde yapılandırılmıştır. Yöntem olarak nitel metin ve çizgi çözümlemesine başvurulmuş, Özge Samancı, Gökçe Yavaş Önal, Aslı Alpar ve Burcu Türker tarafından kaleme alınmış seçili eserler, anlatım teknikleri, temalar ve görsel dil açısından değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda, kadın sanatçıların beden, hafıza, aile, anne-kız ilişkisi, kuşaklararası kadınlık deneyimleri, toplumsal baskı ve kadın dayanışması gibi temaları işleyerek çizgiler aracılığıyla kişisel olanın politik boyutunu görünür kıldıkları tespit edilmiştir. Ayrıca eserlerini yabancı dillerde ve farklı ülkelerde yayımlayan kadın sanatçıların çalışmaları, Türk edebiyatının sınırlarını aşan ulusötesi bir kadın anlatısının varlığına işaret etmektedir. Bu tez, grafik anlatının Türkiye'de yeterince araştırılmamış bir alanına odaklanarak edebiyat çalışmalarında yeni bir bakış açısı sunmayı amaçlamaktadır. Kadınların, kendi yaşam öykülerinden yola çıkarak kadın deneyimlerini hem kişisel hem kolektif düzeyde çizgilerle ifade etmeleri, ataerkil anlatı biçimlerine karşı eleştirel bir söylem geliştirdiklerini göstermektedir. Bu çalışma, kadınların üretken olduğu hibrit anlatım türünü yalnızca sanatsal değil, politik ve kişisel bir ifade aracı olarak da ele almakta ve önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines autobiographical graphic novels, an emerging narrative form in Turkish literature, through the works of female artists. It explores how women have embraced this narrative form, expanded its boundaries, and conveyed their life stories through this hybrid medium from a feminist perspective. These narratives often center not only on the women themselves but also on their mothers, daughters, or grandmothers, as they depict bodies, memories, and personal histories. In doing so, they move beyond the conventions of classical autobiography, opening up a new expressive space in which gender-based experiences gain visibility. Adopting an interdisciplinary approach that includes visual arts, literature, and communication studies, the thesis is framed by literary sociology, feminist criticism, graphic narrative theory, and narratology. Using qualitative textual and visual analysis, the study evaluates selected works by Özge Samancı, Gökçe Yavaş Önal, Aslı Alpar, and Burcu Türker in terms of their narrative techniques, themes, and visual language. The analysis reveals recurring themes such as the body, memory, family, mother-daughter relationships, intergenerational experience, social pressure, and female solidarity. These themes show how personal stories gain political meaning through drawing. Including artists in foreign contexts suggests a transnational narrative beyond Turkish literature. By focusing on an underexplored area in Türkiye, this thesis offers a fresh contribution to literary studies. It argues that women use graphic life narratives to express experience and develop critical discourse against patriarchal storytelling, positioning this hybrid medium as artistic and political expression.