Women in Israeli army in the context of gender, militarization and nation-building
Toplumsal cinsiyet, militarizasyon ve ulus-inşası bağlamında İsrail ordusunda kadınlar
  1. Tez No: 870843
  2. Yazar: TUTKU NUR BAYRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İsrail'de askerler hem fiziksel koruma sağlamaları hem de toplumu bir bütün olarak temsil etmeleri bakımından İsrailli olmanın ne anlama geldiğinin somutlaşmış hali olarak görülmektedir. Bu, döngüsel bir süreç içinde militarizasyon, devlet, etnisite ve toplumsal cinsiyet üzerinden 'biz ve ötekiler' algısı yaratan aidiyet duygusunun kaynağıdır. Hem korkulacak hem de mücadele edilecek farklılığın bilinçli olarak üretilmesi ve bastırılması, güvenlik algısının 'korku' üzerinden tekrar tekrar üretilmesini gerektirmektedir. Böylesi bir 'güvensizlik' hali, ataerkil yapılarla kuşatılmış orduya kadınların da dahil edilmesine neden olmuştur. Bu çerçevede, bu tez bilinmezlikleri ve zorlukları nedeniyle hem saygın hem de gizemli olarak görülen erkek egemen ordu ve askerlik olgularının içinde kadın olmanın hem manevi hem fiziksel olarak ne kadar ağır yükler getirebileceğini feminist perspektif ve milliyetçi ideolojiler ışığında anlamaya ve anlatmaya çalışacaktır. Bu doğrultuda, ulus inşası sürecinde ve sonrasında kadınların orduya katılımının; değişen devlet hedefleri ve ulusal çıkarlar ve stratejiler de dahil olmak üzere tarihsel bağlamda İsrail ordusunun dağınık yapıdan organize yapıya doğru örgütlenmesiyle nasıl şekillendiği gösterilecektir. Bu tezde hem iç hem de dış ataerkil düzenin ordudaki yansıması, toplumsal cinsiyete dayanarak atfedilen askeri rollerin hizmet gereklilikleri ve nitelikleri açısından gösterilecek ve kadınların ulusal çıkarlar ve sözde eşitlik kisvesi altında, ikincil rollerde, çoğunlukla 'kadın işi' olarak tanımlanan savaşçı olmayan pozisyonlarda, konumlandırılarak orduda nasıl araçsallaştırıldıkları sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
In Israel, soldiers are seen as the embodiment of what it means to be Israeli, both in terms of providing physical protection and representing the community as a whole. This is the source of a sense of belonging that creates a perception of 'us and others' through militarization, the state, ethnicity and gender, in a cyclical process. The conscious production and suppression of difference, both to be feared and to be fought against, requires the repetitive production of the perception of security through 'fear'. Such a state of 'insecurity' led to the inclusion of women in the army, surrounded by patriarchal structures. Within this framework, this thesis will try to understand and explain, in the light of feminist perspectives and nationalist ideologies, how being a woman in the male-dominated army and military, which is seen as both respectable and mysterious due to its unknowns and difficulties, can bring heavy burdens, both moral and physical. Accordingly, it shows how women's participation in the military during and after the nation-building process has been shaped by the structuring of the Israeli military, from dispersed to organized, in the historical context, including changing state objectives and national interests and strategies. It shows how the internal and external patriarchal order in the military is reflected in the service requirements and qualifications of gendered military roles, and how women have been instrumentalised in the military by being placed in secondary roles, mostly non-combatant positions defined as 'women's work', under the guise of national interests and so-called equality.