Öğretmenlerin stem yaklaşımına yönelik yönelimlerinin ve farkındalıklarının araştırılması
The research of teachers' orientations and awareness towards stem approach
- Tez No: 932672
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin STEM yaklaşımına yönelik yönelim ve farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesidir. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 yılı içerisinde Gaziantep il merkezinde ortaokullarda görev yapan fen bilimleri, matematik, bilgisayar ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Verileri toplamak için örneklem seçiminde kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemi kullanılmış ve 152 öğretmene ulaşılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Entegre STEM Öğretimi Yönelim Ölçeği”,“STEM Farkındalık Ölçeği”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin analizi SPSS 22 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel istatistikler (frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma) ve korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmanın nitel verilerine betimsel analiz yapılarak ulaşılmıştır. Yapılan analizler sonucunda öğretmenlerin STEM yönelimlerinin ve STEM farkındalıklarının genel olarak yüksek olduğu bulunmuştur. STEM yönelim ve farkındalıkları arasında zayıf fakat anlamlı pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin genel olarak STEM yaklaşımından haberdar oldukları, STEM kapsamında branşlarının önemini, STEM 'in başarılı şekilde uygulanmasının nelere bağlı olduğunu ifade etmişlerdir. Ayrıca STEM eğitiminin avantajlarını/dezavantajlarını ve STEM'i uygulama durumları hakkındaki görüşlerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to evaluate teachers' orientation and awareness levels towards the STEM approach. Mixed research method was used in the research. The population of the research consists of science, mathematics, I.T. and classroom teachers working in secondary schools in Gaziantep city center in 2022-2023 academic year. Convenience sampling method was used to collect data. 152 teachers participated in this study.“Integrated STEM Teaching Orientation Scale”,“STEM Awareness Scale”and“Semi-Structured Interview Form”were used as data collection tools in the research. Analysis of the quantitative data of the research was carried out using the SPSS 22 package program. Descriptive statistics (frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation) and correlation coefficients were calculated in the analysis of the data. The qualitative data of the study were obtained through descriptive analysis. As a result of the analysis, it was found that teachers' STEM orientations and STEM awareness were generally high. It was determined that there was a weak but significant positive relationship between STEM orientation and awareness. Teachers generally stated that they were aware of the STEM approach, the importance of their branches within the scope of STEM and what the successful implementation of STEM depends on. They also stated their views on the advantages/disadvantages of STEM education and the implementation of STEM.