Ergenlerde okul iklimi, ergen-ebeveyn ilişkileri ve sosyal ve duygusal öğrenmenin okula bağlılık ile ilişkisi: Bir model testi
The relationship between school climate, adolescent-parent relationships, and social and emotional learning and school engagement in adolescents: A model test
  1. Tez No: 870891
  2. Yazar: EMRE TAHA MEVSİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YENER ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada ergenlerde okul iklimi, ergen-ebeveyn ilişkileri ve sosyal ve duygusal öğrenmenin okula bağlılık ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla okul iklimi, ergen-ebeveyn ilişkileri, sosyal ve duygusal öğrenme ve okula bağlılık ile oluşturulan hipotetik model test edilmiştir. Araştırma, iki ya da daha fazla sayıdaki değişken arasındaki değişimin varlığını belirlemeyi amaçladığından yordamaya yönelik korelasyonel bir çalışmadır. Çalışma grubunu 2022-2023 eğitim öğretim yılında Erzincan ili merkezinde yer alan liselerde öğrenim gören öğrenciler arasından seçkisiz atama yöntemiyle belirlenen 663 lise öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada veriler Kişisel Bilgi Formu, Ergen Ebeveyn İlişkileri Ölçeği, Okul İklimi Ölçeği Lise Formu, Ergenlerde Sosyal ve Duygusal Öğrenme Ölçeği ve Okula Bağlılık Ölçeği ile elde edilmiş, verilerin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; lise öğrencilerinde sosyal ve duygusal öğrenme ve okul iklimi okula bağlılığı doğrudan yordamaktadır. Ergen-ebeveyn ilişkileri okula bağlılığı sosyal ve duygusal öğrenme aracılığıyla yordamaktadır. Okul iklimi okula bağlılığı sosyal duygusal öğrenme aracılığıyla yordamaktadır. Ayrıca araştırma kapsamında geliştirilen model okula bağlılığa ilişkin toplam varyansın yaklaşık %69'unu açıklamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between school climate, adolescent-parent relationships and social and emotional learning with school engagement in adolescents. For this purpose, the hypothetical model created with school climate, adolescent-parent relationships, social and emotional learning and school engagement was tested. Since the research aims to determine the existence of change between two or more variables, it is a correlational study for prediction. The study group consisted of 663 high school students determined by random assignment method among the students studying in high schools in the center of Erzincan province in the 2022-2023 academic year. The data were obtained through Personal Information Form, Adolescent Parental Relationship Scale, School Climate Scale High School Form, Adolescent Social and Emotional Learning Scale, and School Engagement Scale, and Structural Equation Modeling (SEM) was used to analyze the data. According to the results obtained from the study; social and emotional learning and school climate directly predict school engagement in high school students. Adolescent-parent relationships predict school engagement through social and emotional learning. School climate predicts school engagement through social and emotional learning. In addition, the model developed within the scope of the research explains approximately 69% of the total variance related to school engagement.