Eğitim yönetimine ilişkin mitlerin incelenmesi
Examining myths about education management
- Tez No: 870902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK LEVENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin algılarına göre eğitim yönetimine ilişkin mitlerin incelenmesidir. Bu çalışma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ankara ve Yalova illerinde farklı kademelerde görev yapmakta olan 723 okul yöneticisi ve öğretmenlerden oluşan çalışma grubu ile yürütülmüştür. Bu çalışmada nicel çalışmalarda kullanılan genel tarama modellerinden betimsel-ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu çalışma üç aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada okul yöneticileri ve öğretmenlerin sahip olduğu yanlış inanışların neler olduğu ve eğitim yönetiminde karşılaştıkları mitleri belirtmeleri istenmiştir. İkinci aşamada, elde edilen mitlerle ilgili belirlenen maddelerden madde havuzu oluşturularak, uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşünün alınmasının ardından ölçeğe son şekli verilerek çalışmanın üçüncü aşamada veri toplama sürecine başlanmıştır. Araştırmanın ölçek geliştirme sürecinde, okul yöneticileri ve öğretmenlerden oluşan 723 katılımcı çalışmaya dâhil edilerek geçerlilik ve güvenirlik çalışması yapılmıştır. Araştırmada veri toplamak için araştırmacı tarafından geliştirilen ''Eğitim Yönetimindeki Mitler Ölçeği'' (4 boyut ve 24 madde) kullanılmıştır. Eğitim mitlerine ilişkin tutumlara dair faktör yapısını tespit etmek için doğrulayıcı faktör analizi, boyutların iç tutarlılığını test etmek için Cronbach Alpha analizi yapılmıştır. Araştırmada tespit edilen alt boyutların dağılımlarını belirlenmek için Kolmogrov-Simirnov testi uygulanmıştır. Boyutların normallik göstermesi sonucunda, veri sayısının yeterli olması ve sapan değerlerin olmaması nedeni ile çalışmada uygulanan testler normal dağılım testleri uygulanmıştır. Katılımcıların özelliklerine göre yapılan incelemelerde bağımsız örneklem t testi analizi ile Tek Yönlü Varyans (ANOVA) analizi, farklı olan gruplarda gruplar arasındaki ikili karşılaştırmalar Sidak ikili kıyaslama testi, çalışmada boyutlar arasındaki ilişkiyi tespit etmek için korelasyon analizi, ilişkinin modellenmesi için regresyon analizi ve boyutlar arasındaki farklılık analizlerinde ise Tekrarlı varyans analizi yapılmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler istatistik paket programları ile yapılmıştır. Çalışmada geçerlilik araştırması yapılan eğitim mitleri ifadelerinin dört alt boyuttan oluşan geçerli ve güvenilir yapıda bir ölçek olduğu görülmüştür. Tespit edilen mitler personel işleri, öğrenci işleri, eğitim-öğretim işleri, okulun genel yönetimi düzeyindedir. Boyut puanları incelendiğinde öğrenci işleri ve okul işletmesi ve öğretim işleri boyutlarının orta düzeyin üzerinde, personel işleri ve eğitim işleri puanlarının orta seviyenin altında olduğu tespit edilmiştir Çalışmada belirlenen eğitim mitleri düzeylerinin öğretmenlerin özelliklerine göre incelemesi yapılmıştır. Sonuçlara göre anlamlı olarak bulunan bulgular incelendiğinde, personel işleri, öğrenci işleri, eğitim işleri, okul işleri, genel eğitim mitlerine inanç düzeylerinin öğretmenlerde daha yüksek; müdür ve müdür yardımcılarında daha düşük seviyede olduğu görülmüştür. Ayrıca 1-5 yıl kıdeme sahip olan katılımcılar diğer katılımcılara göre mitlere yüksek oranda inanırken; 35-40 yaş arası katılımcıların düşük oranda inandıkları tespit edilmiştir. Mesleki tecrübe ve alan bilgisi arttıkça karşılaşılan olaylarla baş etme yöntemlerini öğrenen ve kendini geliştiren katılımcıların mitlere olan inancında düşüş olduğu belirlenmiştir. Genel olarak, bu çalışmadaki tüm eğitim miti alt boyutlarının kendi aralarında ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Özellikle öğrenci işleri boyutu ve eğitim işleri boyutu arasındaki ilişkinin diğer boyutlara göre daha güçlü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the myths about educational management according to the perceptions of school administrators and teachers. This study was conducted with a working group consisting of 723 school administrators and teachers working at different levels in Ankara and Yalova provinces in the 2022-2023 academic year. In this study, the descriptive-relational survey model, one of the general survey models used in quantitative studies, was used. This study consists of three stages. In the first stage, school administrators and teachers were asked to state the misconceptions they had and the myths they encountered in education management. In the second stage, an item pool was created from the items determined regarding the myths obtained and presented to expert opinion. After obtaining expert opinion, the scale was finalized and the data collection process began in the third stage of the study. During the scale development process of the research, 723 participants consisting of school administrators and teachers were included in the study and validity and reliability studies were conducted. The“Myths in Educational Administration Scale”(4 dimensions and 24 items) developed by the researcher was used to collect data in the study. Confirmatory factor analysis was conducted to determine the factor structure of attitudes towards educational myths, and Cronbach Alpha analysis was conducted to test the internal consistency of the dimensions. The Kolmogrov-Simirnov test was applied to determine the distributions of the sub-dimensions identified in the research. As a result of the dimensions showing normality, the number of data being sufficient and the absence of deviant values, the tests applied in the study were normal distribution tests. In the examinations made according to the characteristics of the participants, independent sample t test analysis and One-Way Variance (ANOVA) analysis, pairwise comparisons between groups in different groups, Sidak pairwise comparison test, correlation analysis to determine the relationship between the dimensions in the study, regression analysis to model the relationship and the difference between the dimensions. In the analyses, repeated analysis of variance was performed. In the study, p values less than 0.05 were considered statistically significant. Analyzes were made with statistical package programs. In the study, the expressions of education myths, whose validity research was conducted, were found to be a valid and reliable scale consisting of four sub-dimensions. The myths identified are at the level of personnel affairs, student affairs, educational affairs, and general management of the school. When the dimension scores were examined, it was determined that the student affairs, school management and teaching affairs dimensions were above the medium level, while the personnel affairs and educational affairs scores were below the medium level. The levels of education myths determined in the study were examined according to the characteristics of the teachers. When the findings that were found to be significant according to the results were examined, it was seen that the levels of belief in personnel affairs, student affairs, educational affairs, school affairs, and general education myths were higher in teachers and lower in principals and assistant principals. In addition, participants with 1-5 years of seniority believe in myths at a higher rate than other participants; It was determined that participants between the ages of 35-40 had low beliefs. It was determined that as professional experience and field knowledge increased, the participants' belief in myths decreased as they learned methods of coping with the events they encountered and improved themselves. In general, all educational myth sub-dimensions in this study were found to be related to each other. In particular, it has been observed that the relationship between the student affairs dimension and the educational affairs dimension is stronger than other dimensions.