Sağlık profesyonellerinin cinsel saldırı suçu mağduru kadınlara yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of the attitudes of health professionals towards women who are victims of sexual assault crime
  1. Tez No: 744070
  2. Yazar: İLKESU BAYTEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYFUN YEŞİLŞERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Sosyoloji, Health Care Management, Healthcare Management, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kadına yönelik şiddet ve cinsel saldırı toplumun gelişmesinin önüne geçen önemli problemlerden birisidir. Kadın mağduru olduğu cinsel saldırı sonucu fiziksel zararın yanı sıra psikolojik zarar da görmektedir. Yaşadığı psikolojik zararın en önemli nedeni ise toplum tarafından yapılan olumsuz nitelendirmelerdir. Cinsel saldırı mağduru kadınların bu süreçte temasta olduğu toplumsal birimlerden bir de sağlık profesyonelleridir. Bu araştırmanın amacı sağlık profesyonellerinin cinsel saldırı suçu mağduru kadınlara yönelik tutumlarının incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma, 2021 yılında İstanbul ilinde bulunan hastanelerde görev yapan rastgele seçilen 450 sağlık profesyonelinden elde edilen veriler ile yürütülmüştür. Araştırmada veri toplamak amacıyla 'Illinois Tecavüz Mitlerini Kabul Ölçeği' ile 'Kadına İlişkin Namus Anlayışı Tutum Ölçeği 'kullanılmıştır. Toplanan veriler belirlenmiş bazı faktörlere göre (cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek, deneyim süresi, cinsel saldırı vakası ile karşılaşma durumu, cinsel suç/istismar ile ilgili eğitim alma durumu gibi değişkenler) değerlendirilmiştir. Gruplar arasında anlamlı bir fark olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla“t”testi ve“tek yönlü varyans analizi”(Anova) kullanılarak yorumlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda sağlık profesyonellerinin cinsel saldırı suçu mağduru kadınlara yönelik tutumlarının pozitif yönlü olduğu görülmüştür. Sağlık profesyonellerinin cinsel saldırı suçu mağduru kadınlara yönelik tutumlarının cinsiyet, yaş, meslek, daha önce cinsel saldırı vakası ile karşılaşma durumu, cinsel suç/istismar ile ilgili eğitim alma durumu faktörlerinden etkilendiği belirlenmiştir. İleri yaşlardaki sağlık profesyonellerinin, doktor olan katılımcıların, daha önce cinsel saldırı vakası ile karşılaşmış olan katılımcıların ve cinsel suç/istismar eğitimi almış olan katılımcıların cinsel saldırı suçu mağduru kadınlara yönelik tutumlarının daha pozitif yönlü olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Violence and sexual assault against women is one of the important problems that prevent the development of society. As a result of the sexual assault she is a victim of, she suffers psychological harm as well as physical harm. The most important reason for the psychological damage he experiences is the negative characterizations made by the society. Health professionals are one of the social units that women who are victims of sexual assault come into contact with during this process. The aim of this study is to investigation of attitudes of health professionals towards women victims of sexual assault crime. Relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. The research was conducted with data obtained from 450 randomly selected healthcare professionals working in hospitals in Istanbul in 2021. The“Illinois Rape Myths Acceptance Scale”and the“Honor Conception Attitude Scale towards Women”were used to collect data in the study. The collected data were evaluated according to some determined factors (variables such as gender, age, marital status, occupation, duration of experience, encountering a case of sexual assault, education about sexual crime/abuse). It was interpreted using the“t”test and“one-way analysis of variance”(Anova) in order to determine whether there was a significant difference between the groups. As a result of the study, it was seen that the attitudes of health professionals towards women who were victims of sexual assault crime were positive. It has been determined that the attitudes of health professionals towards women who are victims of sexual assault crime are affected by factors such as gender, age, occupation, previous encounter with a sexual assault case, and education about sexual crime/abuse. It has been determined that the attitudes of elderly health professionals, participants who are doctors, participants who have encountered sexual assault cases before, and participants who have received sexual crime/abuse training towards women who are victims of sexual assault crime are more positive.