Okul yöneticilerinin ve velilerin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri
School administrators and parents opinions on distance education
- Tez No: 866383
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Uzaktan eğitim sürecinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi için okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin eğitim yönetimine ilişkin görüşleri oldukça önemlidir. Uzaktan eğitimde iş yükünün artmasıyla birlikte okul yöneticileri ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik önerilen çözümler, eğitim sistemine önemli katkı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra velilerin de uzaktan eğitim döneminde karşılaşmış oldukları sorunlar bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı gelişen teknoloji ile hayatımıza giren, pandemi sürecinde eğitimde kurtarıcı rol oynayan uzaktan eğitim hakkında okul yöneticileri ve öğrenci velilerinin görüşlerinin alınmasıdır. Araştırma betimsel araştırma yöntemiyle 2020-2021 eğitim öğretim yılında yöneticilik yapan 30 yönetici ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında öğrenim gören 50 öğrenci velisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuyla elde edilmiştir. Anket formu birinci kısım demografik bilgiler ikinci kısım ise açık uçlu soruların yer aldığı bölümler olmak üzere toplam iki bölümden oluşmaktadır. Anketten elde edilen bulgular nitel analiz yöntemine tabi tutulmuştur. Katılımcıların cevapları değerlendirilerek tema ve kodlar belirlenmiştir. Verilen cevaplar değerlendirildiğinde uzaktan eğitimin zaman ve mekândan bağımsız olması, katılımcı sayısının fazla olması gibi özellikleri uzaktan eğitimin en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Teknik alt yapı yetersizliği, teknolojiye ulaşım maliyetinin fazla olması gibi durumlar da uzaktan eğitimin en büyük dezavantajlarıdır.
Özet (Çeviri)
In order to carry out the distance education process effectively and efficiently, the opinions of school administrators and teachers regarding educational management are very important. With the increase in workload in distance education, the problems faced by school administrators and teachers and the solutions proposed for these problems will make a significant contribution to the education system. In addition, there are problems that parents encountered during the distance education period. The aim of this study is to obtain the opinions of school administrators and student parents about distance education, which entered our lives with developing technology and played a savior role in education during the pandemic process. The research was conducted with the descriptive research method with the participation of 30 administrators who were administrators in the 2020-2021 academic year and 50 parents of students studying in the 2020-2021 academic year. Study data was obtained with a survey form developed by the researcher. The survey form consists of two parts, the first part containing demographic information and the second part containing open-ended questions. The findings obtained from the survey were subjected to the qualitative analysis method. Themes and codes were determined by evaluating the participants' answers. When the answers given are evaluated, features such as being independent of time and place and the high number of participants are among the biggest advantages of distance education. Situations such as lack of technical infrastructure and high cost of access to technology are the biggest disadvantages of distance education.