Duygu gelişimini desteklemeye yönelik psikoeğitim programı ve çocuk merkezli oyun terapisinin 60-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ve psikolojik sağlamlık düzeylerine etkisi
The effect of psychoeducation program to support emotion development and child-centered play therapy on emotion regulation skills and resilience levels of 60-72 month old children
  1. Tez No: 870906
  2. Yazar: EBRU TANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı duygu gelişimini desteklemeye yönelik psikoeğitim programı ve çocuk merkezli oyun terapisinin 60-72 aylık çocukların duygu düzenleme becerileri ve psikolojik sağlamlıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda duygu gelişimini desteklemeye yönelik psikoeğitim programı ve çocuk merkezli oyun terapisi uygulanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve deneysel modellerden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desenden yararlanılmıştır. Örneklem seçiminde“ölçüt örnekleme”yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk aşamasında okul öncesi eğitim almakta olan 60-72 aylık 128 çocuğa ulaşılmış ve çocuklara“Okul Öncesi Duygu Düzenleme Ölçeği”ve“Okul Öncesi Çocuklar İçin Sosyal Duygusal İyi Oluş ve Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (PERIK)”uygulanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında, her iki ölçekte de ortalamanın altında kalan çocuklardan iki deney ve iki kontrol grubu oluşturulmuştur. Birinci deney grubuna sekiz hafta boyunca duygu gelişimini desteklemeye yönelik psikoeğitim programı, ikinci deney grubuna ise on bir seans çocuk merkezli oyun terapisi uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Deney gruplarındaki uygulamaları tamamlayan on iki çocuk ve bu çocuklara karşılık gelen kontrol grubundaki on iki çocuğa ait veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizinde Kruskal Wallis-H Testi, Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon Sıra Farkları Testi'nden yararlanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, uygulamalar öncesinde tüm deney ve kontrol gruplarındaki çocukların duygu düzenleme ve psikolojik sağlamlık ön test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamaktadır. Duygu gelişimini desteklemeye yönelik psikoeğitim programı deney ve kontrol gruplarının duygu düzenleme becerilerine ait son test puanları arasındaki fark anlamlı düzeyde ve deney grubu lehinedir. Buna karşılık psikoeğitim programı deney ve kontrol gruplarının psikolojik sağlamlık düzeylerine ait son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çocuk merkezli oyun terapisi deney ve kontrol gruplarının duygu düzenleme becerileri ve psikolojik sağlamlık düzeylerine ait son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of a psychoeducation program to support emotion development and child-centered play therapy on emotion regulation skills and resilience of 60-72-month-old children. For this purpose, a psychoeducation program to support emotion development and child-centered play therapy were applied. Quantitative research method was used in the study and a quasi-experimental design with pretest-posttest control group was used from experimental models.“Criterion sampling”method was used in sample selection. In the first stage of the study, 128 children aged 60-72 months who were receiving pre-school education were reached and the“Preschool Emotion Regulation Scale”and the“Social Emotional Well-Being and Psychological Resilience Scale for Preschool Children (PERIK)”were applied to the children. In the second stage of the study, two experimental and two control groups were formed from children who were below the average on both scales. A psychoeducation program to support emotional development was applied to the first experimental group for eight weeks and eleven sessions of child-centered play therapy were applied to the second experimental group. No procedure was applied to the control group. The data of twelve children who completed the applications in the experimental groups and the corresponding twelve children in the control group were analyzed through the SPSS program. Kruskal Wallis-H Test, Mann Whitney U Test and Wilcoxon Rank Difference Test were used to analyze the data. According to findings from the research, there were no significant differences in pre-test scores for emotion regulation and psychological resilience among all experimental and control groups prior to the applications. However, there is a significant difference favoring the experimental group in terms of post-test scores for emotion regulation skills following the psychoeducation program. In contrast, no significant difference was found in post-test scores related to psychological resilience levels between the psychoeducation program's experimental and control groups. Additionally, there were no significant differences found in post-test scores for emotion regulation skills and psychological resilience levels between the child-centered play therapy experimental and control groups.