Hatıra Ahmedli Cafer'in senfoni adlı eserinin müzikal analizi
Musical analysis of Hatıra Ahmedli Cafer's piece named symphony
- Tez No: 870907
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL LEVENT KUTERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yirminci yüzyılın ve Azerbaycan-Türk müziğinin en önemli kadın bestecilerinden biri olan Hatıra Ahmedli Cafer'in Senfoni adlı eserinin üç bölümünün analiz edildiği bu sanat çalışması raporunda, eserin orkestrasyon, form ve yapısal analizi merkeze alınıp incelenmiştir. Eserin içerisindeki orijinal fikirlerin müziğe yansıtılış şekillerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde bu çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi açıklanmıştır. İkinci bölümde ise senfoni kavramı ve tarihsel sürecinden bahsedilmiş olup, senfoni bölümlerinin biçimleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde de Hatıra Ahmedli Cafer'in hayatına değinilerek yaşamı sürecinde yazdığı eserlerin listesi verilmiş, bestecinin Senfoni adlı orkestra eseri hakkında bilgi sunulması amaçlanmıştır. Devamında eserin form ve yapı bakımından analizi yapılarak gerek kompozisyon teknikleri açısından gerek orkestrasyon teknikleri açısından ve form kullanımı bakımından bestecinin gözünden nasıl ifade edildiği açıklanmıştır. Yapılan analizler doğrultusunda bestecinin müzikal fikirlerini ve form kullanımındaki yeni yaklaşımlarını yansıttığı eseri ile, senfoni eserleri literatürüne yeni bir soluk kazandırılacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this artwork report, the orchestration, form and structural analysis of the Symphony of Hatıra Ahmedli Cafer, one of the most important female composers of the twentieth century and Azerbaijani-Turkish music, is analyzed in three movements. It is aimed to examine the ways in which the original ideas in the work are reflected in the music. In the first part of the study, the purpose, scope and method of this study are explained. In the second part, the concept of symphony and its historical process are mentioned and the forms of symphony sections are explained. In the third part, the life of Hatıra Ahmedli Cafer is mentioned, a list of the works he wrote during his life is given, and it is aimed to provide information about the composer's orchestral work named Symphony. Subsequently, the work was analyzed in terms of form and structure, and it was explained how it was expressed from the composer's point of view in terms of composition techniques, orchestration techniques and the use of form. In line with the analysis, it is thought that the composer's work, which reflects his musical ideas and new approaches in the use of form, will bring a new breath to the literature of symphonic works.