Kandinsky resmine dayanarak otizmli bireylerin üç boyutlu geometrik şekilleri kalıcı öğrenmesi
Permanent learning of three-dimensional geometric shapes by individuals with autism based on kandinsky painting
  1. Tez No: 870916
  2. Yazar: HACER ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. TÜRKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanat eğitimi uygulamasında materyal çeşitliliği çocuğun odaklanmasını sağlayarak; dokunma, duyma, görme, zihin ve duyguyu sürece dâhil ederek bir ürün oluşturma becerisi uyandırır. Yapılan bu çalışmada amaç zihinsel engelli bireye soyut kavramlar olan geometrik şekilleri sanat yoluyla somutlaştırarak öğretmek ve belleğinde kalıcı olmasını sağlamaktır. Araştırmada tek denekli araştırma modellerinden dönüşümlü uygulamalar modeli kullanılmıştır. Çalışma verileri veri kayıt formu üzerinde kayıt tutularak toplanmış ve grafiksel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma süresince araştırmacı öğrenciyle birlikte görsel sanatlar dersi kapsamında Wassily Kandinsky resimlerinden ilham alarak tasarlanmış farklı etkinlikler uygulamış ve bu etkinliklerle üç boyutlu geometrik şekillerin kalıcı olarak öğretilmesini amaçlamıştır. Araştırmanın öğretim bölümü olan uygulama süreci kısmı ve izleme kısmı bittikten bir süre sonra alınan kalıcılık bulguları öğrencinin geometrik şekilleri öğrendiğini göstermiştir. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Konya'nın Sarayönü ilçesinde bulunan Gazi Ortaokulu özel eğitim sınıfına devam eden otizmli bir öğrenci oluşturmaktadır. Bu araştırmada otizmli bir bireye verilen planlı ve birebir eğitimin, onun bilişsel gelişiminde ne derece etkili olacağı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Variety of materials in art education practice enablesthe child to focus; It awakens the ability to create a product by including touch, vision, mind and emotion in the process. The aim of this study is to teach geometric shapes, which are abstract concepts, to the mentally disable dindividual by concretizing them through art and to ensure that they remain permanent in his memory. The alternating practices model, one of thesingle-subject research models, wasused in there search. Study data were colocted by keeping records on the data recording form andanalyzed using the graphic alanalysis method. During there search, there searcher and the student implemented different activities inspired by Wassily Kandinsky paintings with in the scope of the visual arts course and aimed to teach three-dimensional geometric shapes permanently with these activities. Permanence finding sobtained after a while after the application process and monitoring part, which is the teaching part of there search, were completed, showed that the student learned geometric shapes. The sample of there search consists of a student with autism who attends the special education class of Gazi Secondary Scholl in Sarayönü district of Konya in the 2023-2024 academic year. İn this study, it was observed how effective plan nedandone-on-one training given to an individual with autism would be in his cognitive development.