The effect of air traffic controllers' mindfulness levels on perceived work stress
Hava trafik kontrolörlerinin bilinçli farkındalık düzeylerinin algılanan iş stresi üzerine etkisi
- Tez No: 870915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİSA SEÇİLMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Hava trafik kontrolörleri, uçuş operasyonlarının her yönünü denetler ve trafiğin havalimanlarında güvenli, düzenli ve etkili bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu mesleğin gerektirdiği yüksek düzeyde güvenlik ve hızlı bir şekilde alınması gereken birçok kritik karar nedeniyle, kontrolörlerin işle ilgili stres seviyeleri şüphesiz artacaktır. Yapılan bu araştırmada Türkiye hava sahası içinde hava trafik hizmeti veren hava trafik kontrolörlerinin bilinçli farkındalık düzeylerinin, algılanan iş stresi üzerine etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen ve araştırmaya katılmayı kabul eden 335 hava trafik kontrolörü oluşturmaktadır. Yapılan araştırmaya katılmaya gönüllü olan veren hava trafik kontrolörlerine demografik form, Beş Boyutlu Bilinçli Farkındalık Ölçeği ve İşle İlgili Stres Ölçeği uygulanmıştır. Demografik form, araştırmacı tarafından hazırlanırken cinsiyet, medeni durum, iş deneyimi, işletmedeki pozisyonu, çalışılan ünite, ICAO İngilizce yeterlilik düzeyi ve yaş sorularını içermektedir. Araştırmanın veri setini, Türkiye hava sahası içinde hava trafik hizmeti veren hava trafik kontrolörlerinden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Katılımcılardan toplanan veriler istatistiksel analizleri için SPSS 24 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiş olup, verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Hava trafik kontrolörlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile algılanan iş stresi arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Korelasyon testi kullanılmıştır. Ayrıca işle ilgili stresi yordayıcıları tespit edebilmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda işle ilgili stres ile bilinçli farkındalık alt boyutlarından gözlemleme, tanımlama, farkındalıkla davranma ve içsel deneyimlere tepkisizlik arasında negatif yönde anlamlı korelasyon belirlenmiştir. Ayrıca farkındalıkla davranmanın işle ilgili stresin anlamlı yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir. Oluşturulan model içerisinde farkındalıkla davranma puanları azaldıkça, iş stres düzeyi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Air traffic controllers oversee all aspects of flight operations and ensure traffic moves safely, orderly, and efficiently through airports. Due to the high safety level, this profession requires and the multiple critical decisions that must be made quickly, controllers' job-related stress levels will undoubtedly increase. This study aims to determine the effect of mindfulness levels on perceived work stress among air traffic controllers providing air traffic services in Turkish airspace. The sample of the research consists of 335 ATCOs who were selected by convenience sampling method and agreed to participate in the research. Demographic form, Five Facet Mindfulness Questionnaire, and Work Stress Scale were applied to the ATCOs who volunteered to participate in the research. The demographic form was prepared by the researcher and included questions on gender, marital status, work experience, position in the organization, unit of employment, ICAO English proficiency level, and age. The data set of the study consists of data obtained from air traffic controllers providing air traffic services in Turkish airspace. SPSS 24 was used to analyze the data collected from the participants.“Normality Test”was performed to determine whether the data were normally distributed and it was determined that the data were normally distributed. The Pearson Correlation test was used to determine the relationship between air traffic controllers' mindfulness levels and perceived work stress. In addition, multiple linear regression analysis was used to determine the predictors of work-related stress. As a result of the research, a significant negative correlation was found between work-related stress and the facet of mindfulness, such as observing, describing, acting with awareness, and non-reactivity to inner experiences. Additionally, acting with awareness was found to be a significant predictor of work stress. In the model created, as the scores of acting with awareness decrease, the level of work stress increases.