Şanlıurfa'da çalışma hayatındaki Suriyeli çocukların yaşadığı problemler
The problems faced by Syrian children in working places in Şanlıurfa
- Tez No: 870920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Göç süreci birçok sosyal grubu yakından etkiler. Bu sosyal gruplardan biri olan çocuklar, göç sürecinin getirmiş olduğu birtakım zorlukları yaşar. Eğitim hayatından kopuş, çalışmak zorunda kalma gibi pek çok temel problem göçün çocuklar üzerindeki etkilerinden bazılarıdır. 2011 yılından itibaren gerçekleşen Suriyeli göçünün bir boyutu da şüphesiz ki çocuklardır. Bu çalışma Şanlıurfa'da çalışma hayatındaki Suriyeli çocukların yaşadığı problemleri ele almaktadır. Araştırmanın amacı çalışma hayatındaki çocukların yaşadığı sorunları ortaya koymaktır. Çalışma, nitel araştırma yöntemi kullanılarak Şanlıurfa ilinde gerçekleştirilen bir saha araştırmasıdır. Araştırma, Mayıs 2021-Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmasında 15'i Haliliye, 15'i Eyyübiye'de olmak üzere toplam 30 (18 Erkek ve 12 kız) çalışan çocuk ve 13 kaynak kişi olmak üzere toplam 43 kişi ile bireysel derinlemesine görüşme yapılmıştır. Bireysel görüşme ve saha notlarından oluşan bulgulara dayanılarak elde edilen veriler, içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiştir. Şanlıurfa'da yapılan araştırmanın saha bulgularına göre araştırma grubundaki çalışan Suriyeli çocuklar, eğitim çağında olan çocuklardır. Görüşme yapılan çocukların yaşadığı ailelerinin düzenli gelire sahip olmadığı ve genel itibariyle kiralık evlerde yaşadığı görülmüştür. Çocukların çalışma hayatına katılmalarının birçok farklı nedeni olmakla birlikte temel nedeni: göçün meydana getirdiği ekonomik zorluklarla baş etmek olduğu söylenebilir. Çalışan çocukların eğitim süreçleri kesintiye uğramakta, kimi çocuklar ise uzun süre çalışma hayatında olmasından dolayı okulu terk etmektedir. Örneklem kapsamındaki görüşülen çocukların ebeveynlerinin eğitim düzeylerinin düşük olduğu tespit edilmiştir. Çocuklar, düşük ücret ve uzun çalışma saatleri ile emek sömürüsüne maruz kalmakta, iş yerlerinde ve çalıştığı açık mekanlarda elverişsiz koşullar fiziksel ve ruhsal olmak üzere birçok açıdan sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu durum ileride telafisi mümkün olmayan tahribatlara zemin hazırlamaktadır. Sonuç olarak göç ve savaş koşullarından kaynaklı problemler, çocukları çok boyutlu olarak mağdur etmektedir.
Özet (Çeviri)
The migration process closely affects many social groups. Children, who are one of these social groups, experience some difficulties brought by the migration process. Some fundamental problems such as being cut off from education and being forced to work are some of the negative effects of migration on children. One dimension of the Syrian migration that has taken place since 2011 is undoubtedly children. This study deals with the difficulties experienced by Syrian children in working life in Şanlıurfa. The aim of the research is to reveal the problems experienced by children in working life. The study is field research conducted in Şanlıurfa using the qualitative research method. The research was carried out between May 2021 and August 2022. In the field study, individual in-depth interviews were conducted with 43 people in Haliliye and Eyyübiye. The data obtained based on the findings consisting of individual interviews and field notes were analysed by content analysis method. According to the field findings of the research conducted in Şanlıurfa, working Syrian children in the research group are children of school age. It has been seen that the families of the children interviewed do not have a regular income and generally live in rented houses. Although there are many different reasons for children to participate in working life, it can be said that the main reason is to cope with the economic difficulties caused by migration. The education process of working children is interrupted and some children drop out of school due to being in working life for a long time. The parents of the children interviewed in the sampling have low levels of education. Children are exposed to labor exploitation with low wages and long working hours, and the unfavorable conditions in workplaces and outdoor workplaces lead to health problems in many aspects, both physical and mental. This situation paves the way for irreparable damage in the future. As a result, problems arising from migration and war conditions victimizes children in many aspects.