An investigation into postgraduate theses on english language teachers' professional development in Türkiye between 2003 and 2022: A qualitative study
Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimi alanında 2003 ve 2022 yılları arasında yazılmış lisansüstü tezlerin incelenmesi: Nitel bir çalışma
- Tez No: 870921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİLE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimi üzerine yapılmış lisansüstü tezler incelenmiştir. Bu çalışmayla, konuyla ilgili yapılan tezlerdeki eğilimlerin durumunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmanın araştırmacılara, literatüre ve eğitimcilere katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Araştırma kapsamına alınan tezler lisansüstü düzeyleri, üniversite, enstitü, yıl, dil, danışman unvanı, araştırma türü, örneklem metodu, örneklem grubu, örneklem büyüklüğü, kullandıkları veri kaynağı sayısı, veri toplama araçları, veri analizi, araştırma evreni, araştırma evreninin durumu, konu, sonuç ve öneri açılarından incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma modellerinden olan doküman incelemesi modeli kullanılmıştır. Araştırma için kullanılacak tezler YÖKTEZ üzerinden tarama yapılarak elde edilmiştir. Yapılan tarama sonucunda 103 adet lisansüstü teze ulaşılmıştır. Bu tezlerden 11 tanesi erişime açık olmadığı için araştırmaya dâhil edilmemiştir. İncelenen 92 tezden 56 tanesinin yüksek lisans, 36 tanesinin doktora tezi olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler betimsel analiz ve içerik analizine tabi tutularak tema ve kategorilerine ayrılıp, frekans ve yüzde hesaplamaları yapılarak tablolara aktarılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tezlerin en çok 2019 yılında yapıldığı, doktora tez sayısının daha az olduğu, çalışmalarda kullanılan dilin çoğunlukla İngilizce olduğu gözlemlenmiştir. Tezlerin en çok Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde yapıldığı, enstitü olarak Sosyal Bilimler Enstitüsü'nün öne çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunun dışında araştırmaların en çok doktor öğretim üyeleri tarafından yürütüldüğü, araştırma modeli olarak en çok nitel yöntemin tercih edildiği, örneklem metodu olarak amaçlı ve kolay ulaşılabilir örneklem yönteminin kullanıldığı, örneklem grubu olarak çoğunlukla İngilizce öğretmenlerinin seçildiği, yönetici, eğitimci ve öğrencilerin geri planda kaldığı, örneklem grubu büyüklüğünün çoğunlukla 101-300 arasında olduğu, araştırmacıların genellikle üç veya daha fazla veri kaynağı kullanmayı tercih ettiği, görüşme ve anketin en çok faydalanılan veri toplama araçları olduğu, veri analiz yöntemi olarak en çok nitel yönteminin kullanıldığı, araştırma ortamı olarak çoğunlukla üniversitelerin seçildiği ve araştırmaların yürütüldüğü okulların“devlet okulu”kategorisinde olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırma konusu olarak en çok çeşitli mesleki gelişim araçlarının incelendiği görülmüştür. İncelenen tezlerin sonuçlarına bakıldığında en sık karşılaşılan sonuçların araştırmada konu edilen mesleki gelişim yönteminin öğretmenlerin mesleki gelişimine olumlu etkisinin olduğu, sınıf içi uygulamalara olumlu şekilde yansıdığı ve başta öğretmenler olmak üzere paydaşların farkındalığını artırdığı sonuçları olduğu görülmüştür. Elde edilen diğer sonuçlar arasında ise gelişim aracının etkili bulunduğu, öğretmenler arasındaki iletişimi artırdığı, motivasyonu yükselttiği, mesleki gelişime dair olumlu tutum oluşturduğu, işbirliği içeren aktivitelerde artışı beraberinde getirdiği ve öğretmenlerin belirli ihtiyaçlarını karşıladığı yönünde çok sayıda sonuç çıkmıştır. İncelenen tezlerde en çok yapılan öneri ise“öğretmenler mesleki gelişim aktivitelerine katılmaları konusunda teşvik edilmelidir”şeklinde olmuştur. Diğer sık görülen öneriler arasında ise öğretmenlerin ihtiyaçlarına uygun mesleki gelişim aktivitelerinin planlanması, işbirlikçi ve yansıtıcı aktivitelerin artırılması, öğretmenler arası işbirliğinin desteklenmesi, konuya ilişkin daha fazla akademik araştırmanın yürütülmesi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate postgraduate theses conducted on the professional development of English teachers in Türkiye to reveal the tendencies in the theses related to the topic. Additionally, it was intended that the study would contribute to current researchers, literature, educational institutions, and educators. The theses included in the scope of the research were examined in terms of their postgraduate levels, university, institute, year, language, supervisor title, research type, sampling method, sample group, sample size, number of data sources used, data collection tools, data analysis, research settings, research setting status, subjects, results, and suggestions. The document analysis model, which is one of the qualitative research models, was utilized. Theses to be investigated were obtained from the Turkish Council of Higher Education National Thesis Center. As a result, 103 postgraduate theses were found. 11 of these theses were not accessible, therefore they were not included in the research. It was observed that out of the 92 theses examined, 56 of them were master's theses and 36 were doctoral dissertations. The obtained data were subjected to descriptive analysis and content analysis, divided into themes and categories, and presented in tables by calculating frequencies and percentages. According to the research results, it was observed that the theses were mostly conducted in 2019, the number of doctoral theses was lower, and English was predominantly used language in the studies. It was concluded that the theses were mostly conducted in Middle East Technical University, and the Institute of Social Sciences was in first place. In addition, it was found that the research was mostly supervised by Assistant Professors, qualitative method was mostly preferred as the research model, purposive and convenience sampling methods were used as the sampling methods, English teachers working at different levels of institutions including K-12 and higher education were mostly selected as the sample group, administrators, teacher trainers, and students were not included in the research frequently, the sample group size was mostly between 101-300, researchers generally preferred to use three or more data sources, interviews and surveys were the most utilized data collection tools, qualitative data analysis methods were predominantly used as the data analysis method, universities were mostly selected as the research environment, and the majority of schools where the research was conducted was“public”schools. Additionally, it was observed that various professional development activities were frequently examined as the research topic. When the results of the theses were analyzed, it was revealed that the most common results were that the professional development method addressed in the research had a positive effect on teachers' professional development, reflected positively on classroom practices, and increased awareness among stakeholders, especially teachers. Following these results, many results emerged indicating that the method was found to be effective, increased communication among teachers, raised motivation, fostered positive attitudes towards professional development, resulted in an increase in collaborative activities, and met specific needs of teachers. The most common recommendation made in the theses was that“teachers should be encouraged to participate in professional development activities”. Among other frequent recommendations were the planning of professional development activities tailored to teachers' needs, increasing collaborative and reflective activities, supporting collaboration among teachers, and conducting more academic research on the subject.