Kamu ihale sözleşmelerinin sona erme sebepleri ve sonuçları
Termination reasons and consequences of public procurement contracts
- Tez No: 870939
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
İdare, mal ve hizmet alım ile yapım işlerini, ihtiyaca göre dış kaynaklardan temin edebilmektedir. Dış kaynaklardan temin, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu çerçevesinde düzenlenen ihaleler ile sağlanmaktadır. İhaleye katılan isteklilerden ekonomik olarak en avantajlı teklifi veren, ihaleyi kazanmaktadır. İhale sonucunda, ihale üstünde kalan istekli ile ihaleye çıkan idare arasında sözleşme imzalanmaktadır. Sözleşme, 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu ve ilgili yönetmelik hükümlerine göre düzenlenmektedir. İdarenin özel hukuk sözleşmelerinden biri olan kamu ihale sözleşmeleri, özel hukuk hükümlerine tabidir. Kamu ihale sözleşmelerinin kuruluşundan sona ermesine kadar özel hukukun etkisi sözleşmeler üzerinde hissedilmektedir. Zira 4735 sayılı Kanun'da hüküm bulunmayan hallerde 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümlerine başvurulmaktadır. Kamu ihale sözleşmelerinde taraflar, edimin ifa edilmesi ile sözleşmenin tamamlanmasını amaçlamaktadır. Ancak bu her zaman mümkün değildir. Sözleşme ifa dışında, 4735 sayılı Kanun'da sayılan sebepler ve borçlar hukukunda düzenlenen sebepler ile de sona erebilmektedir. Sözleşmenin sona erme sebebinin yükleniciden kaynaklanması veya yüklenicinin kusurundan bağımsız olmasına göre sözleşmenin sona ermesinin sonuçları değişmektedir. Çalışmamızda, idarenin ihale sonucunda yüklenici ile yaptığı sözleşmelerin hem 4735 sayılı Kanun'a hem de borçlar hukukuna göre sona erme sebepleri irdelenmiş olup sözleşmenin sona ermesinin hüküm ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The goverment, is authorized to procure goods, services, and construction works from external sources according to its needs. Procurement from external sources is conducted through tenders regulated by the Public Procurement Law No. 4734. The winning bidder of the tender is the one offering the most economically advantageous proposal among the participants. Following the tender, a contract is signed between the successful bidder and the administration. The contract is prepared in accordance with the Public Procurement Contracts Law No. 4735 and the relevant legislation. The Public Procurement Contracts, being one of the private law contracts of the administration, are subject to the provisions of private law. The influence of private law is evident on contracts from their establishment until termination. In cases where Law No. 4735 lacks provisions, the provisions of the Turkish Code of Obligations No. 6098, are applied. Parties in public procurement contracts aim to achieve contract completion through the performance of obligations. However, this is not always feasible. Apart from performance, the contract may also be terminated for reasons listed in Law No. 4735 and regulated in the Law of Obligations. The consequences of contract termination vary depending on whether the termination stems from the contractor or is independent of the contractor's fault. In our study, we have examined the termination reasons of contracts made by the administration with contractors following the tender, both according to Law No. 4735 and the law of obligations, and evaluated the provisions and consequences of contract termination.