Kelamcılar ve İslam filozofları arasında cismani haşir (Bedensel diriliş)tartışması
The debate on corporeal hashr (Bodily resurrection) between the theologians and islamic philosopher
- Tez No: 870938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Çalışmamızın odak noktası ölümden sonra diriliş nasıl olacak sorusudur. Gerek inançlı gerek inançsız bütün insanlar ölüm sonrası ne olacak sorusunun cevabını merak etmekle birlikte, inançlı insanlar ölümden sonraki dirilişin nasıl olacağını sorgulamışlar ve cevap bulmaya çalışmışlardır. Bu amaçla çalışmamızın konusu Müslüman filozoflar ile Kelamcılar arasındaki cismani dirilişin nasıl olacağı noktasındaki tartışmaların incelenmesidir. Çalışmamızda ayetlerde dirilişi anlatan lafızlar ve anlamları analiz edilmiştir. Ruhani ve bedensel lezzetler arasındaki üstünlük karşılaştırılmıştır. Ma'dum'un tekrar yaratılması mümkün müdür sorusunun cevabı ve ahirette diriltilen bedenin kimliği konusundaki farklı görüşler tartışılmıştır. Ahirette ruhun bedene verilerek, cismani dirilişi kabul etmenin tenasüh inancını ortaya çıkarıp çıkarmadığı analiz edilmiştir. Genel değerlendirme ve karşılaştırmalar ile iki grup arasındaki cismani diriliş tartışması noktasında ihtilaflı olan konular derinlemesine irdelenmiştir. Kelamcılar ve Müslüman filozoflar arasında tartışmayla alakalı genel bir çerçeve çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of our study is the question of how the resurrection will be after death. While all people, both believers and non-believers, are curious about the answer to the question of what will happen after death, believers have questioned how the resurrection after death will be and tried to find an answer. For this purpose, the subject of our study is to analyse the debates between Muslim philosophers and theologians on how the bodily resurrection will take place. In our study, the words describing the resurrection in the verses and their meanings have been analysed. The superiority between spiritual and bodily pleasures has been compared. The answer to the question of whether it is possible to recreate Ma'dum and different views on the identity of the resurrected body in the hereafter have been discussed. It has been discussed whether accepting bodily resurrection by giving the soul back to the body in the hereafter brings forth the belief in reincarnation. With general evaluations and comparisons, the issues that are in dispute between the two groups in the bodily resurrection debate have been analysed in depth. Finally, a general framework related to the debate has been outlined between the theologians and Muslim philosophers.