Sağlık kurumlarında değişim yönetimi uygulamalarının bireylerin değişim odaklı örgütsel sinizmlerine ve değişime açıklıklarına etkisi: Adana bölgesi özel hastanelerinde çalışan sağlık personeli üzerine bir uygulama
The effect of change management practices in health institutions on individuals' change-oriented organizational cynicism and openness to change: An application on health personnel working in Adana region private hospitals
  1. Tez No: 870951
  2. Yazar: DERYA KOYUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Örgütler sürekli bir değişim ve dönüşüm süreciyle karşı karşıyadır. Bu süreç, küreselleşme, teknolojik ilerlemeler, pazar dinamikleri ve rekabet koşullarındaki hızlı değişim gibi bir dizi etkenin etkisi altında gerçekleşmektedir. Örgütlerin bu dinamik ortama ayak uydurabilmesi ve rekabet avantajını sürdürebilmesi için değişim kaçınılmaz bir gereklilik haline gelmiştir. Ancak, örgütsel değişim, örgüt içindeki bireylerin tutumları, davranışları ve algıları üzerinde de derin etkiler bırakabilmektedir. Bu bağlamda, örgütsel değişimin karmaşıklığını anlamak ve yönetmek için örgütlerin ve yöneticilerin değişimle ilgili konularda bilgi sahibi olmaları önemlidir. Bu çalışmada, örgütsel değişim süreçlerinde ortaya çıkabilen olumsuz bir olgu olan“değişim odaklı örgütsel sinizm”kavramını detaylı bir şekilde açıklamakta ve bu olgunun örgüt içindeki etkilerini değerlendirmektedir. Çalışmanın devamında, değişim odaklı örgütsel sinizmin nedenleri, örgütsel etkileri ve yurtiçi ile yurtdışında yapılan araştırmalar üzerinde durularak bu olgunun geniş bir perspektiften ele alınması amaçlanmıştır. Ardından, değişime açıklık kavramı incelenerek, örgüt içerisindeki hemşirelerin değişime olan açıklığını etkileyen faktörler ve bu kavramın boyutları detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde ise Adana bölgesindeki özel hastanelerde çalışan hemşireler üzerinde gerçekleştirilen bir uygulama aracılığıyla elde edilen bulgular öne çıkarılarak, sağlık kurumlarında değişim yönetimi uygulamalarının hemşirelerin tutumlarına olan etkisi tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Organizations face a constant process of change and transformation. This process takes place under the influence of a number of factors such as globalization, technological advances, market dynamics and rapid change in competitive conditions. Change has become an inevitable necessity for organizations to keep up with this dynamic environment and maintain their competitive advantage. However, organizational change can also have profound effects on the attitudes, behaviors and perceptions of individuals within the organization. In this context, it is important for organizations and managers to have knowledge on change-related issues in order to understand and manage the complexity of organizational change. This study explains in detail the concept of“organizational change cynicism”, a negative phenomenon that can occur in organizational change processes, and evaluates the effects of this phenomenon within the organization. In the continuation of the study, it is aimed to discuss this phenomenon from a broad perspective by focusing on the causes of organizational change cynicism, its organizational effects, and research conducted at home and abroad. Then, the concept of openness to change is examined and the factors affecting the openness of nurses within the organization to change and the dimensions of this concept are discussed in detail.In the conclusion section, the effects of change management practices in healthcare institutions on nurses' attitudes are discussed by highlighting the findings obtained through an application carried out on nurses in private hospitals in the Adana region.