Industrial symbiosis model as a tool of circular economy supported by lca: A case study of Adana Organized Industrial Zone
Yda destekli bir döngüsel ekonomi aracı olarak endüstriyel simbiyoz modeli: Adana Organize Sanayi Bölgesi örneği
  1. Tez No: 870967
  2. Yazar: BERAT BATUHAN KAPLANGI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez, Adana Organize Sanayi Bölgesi (AOSB)' de yer alan 22 firmaya ait 24 tesis için bir endüstriyel simbiyoz modeli oluşturmayı amaçlamaktadır. Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı (AYM) ve Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri kapsamında dünya çapında önemi vurgulanan döngüsel ekonomi (DE) modeli ile organize sanayi bölgelerinin eko-endüstriyel parka dönüşmesi ve daha çevreci ve sürdürülebilir üretimin benimsenmesi amacıyla endüstriyel simbiyoza tüm yönleri ile odaklanmaya çalışan bu tezde tüm tesisler NACE kodları ile kodlanmış ve birbirleri arasında, fabrika içi prosesler arasında olası simbiyoz alternatifleri incelenmiştir. Olası eşleşmeler belirlenmiş ve simbiyoz sayesinde elde edilebilecek çevresel kazanımlar, emisyon azaltımı, elektrik, doğal gaz ve atık üretiminin azalması gibi kriterlerle değerlendirilmiştir. Tüm tesisler için değer akış haritaları hazırlanmış, üretim ve tüketim süreçlerini özetleyen tablolar oluşturulmuştur. Diğer tesislerle olası eşleşmeler belirlenmiş ve ağ analizi yapılarak görsel bir ağ oluşturulmuştur. İki tesis için yaşam döngüsü analizi (LCA) yapılarak, simbiyozun olası kazanımları LCA ile değerlendirilmiştir. Daha sonra, simbiyozun çevresel kazanımları emisyon faktörleri kullanılarak hesaplanmıştır. Olası endüstriyel simbiyoz senaryoları sonucunda bu teze konu olan firmaların oluşturacağı bir endüstriyel simbiyoz sistemi ile yılda yaklaşık 120.000 tCO2 emisyonu ve 15.000 mWs elektrik tasarrufu elde edilebileceğinin olası olduğunu ortaya koyan bu çalışma, bir organize sanayi bölgesinin eko-endüstriyel parka dönüşüm sürecinde bundan sonra gerçekleştirilecek diğer endüstriyel simbiyoz çalışmalarına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop an industrial symbiosis model for 24 facilities located in the Adana Organized Industrial Zone (AOSB). Within the framework of the European Union Green Deal (EU Green Deal) and the United Nations (UN) Sustainable Development Goals, which emphasize the global importance of the circular economy (CE) model, this thesis focuses on all aspects of industrial symbiosis to transform organized industrial zones into eco-industrial parks and promote greener and more sustainable production. All facilities have been coded with NACE codes, and potential symbiosis alternatives between them and within in-factory processes have been examined. Potential matches have been identified and evaluated based on criteria such as environmental gains, emission reductions, and decreases in electricity, natural gas, and waste production that could be achieved through symbiosis. Value stream maps have been prepared for all facilities, and tables summarizing production and consumption processes have been created. Potential matches with other facilities have been identified, and a visual network was created through network analysis. Life cycle analyses (LCA) were conducted for two facilities, assessing the potential benefits of symbiosis through LCA. Subsequently, environmental benefits of symbiosis were calculated using emission factors. This study reveals that, as a result of possible industrial symbiosis scenarios, an industrial symbiosis system formed by the companies subject to the thesis could potentially achieve approximately 120,000 tCO2 emission savings and 15,000 MWh electricity savings annually. This study will contribute to future industrial symbiosis efforts in the transformation process of an organized industrial zone into an eco-industrial park.