Maksimal komutatör ve maksimal fonksiyonların komutatörünün carleson eğrileri üzerinde tanımlı morrey
Boundedness of the maximal commutator and commutator of maximal functions in morrey spaces defined on carleson
  1. Tez No: 870968
  2. Yazar: ZELİHA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE ESRA TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel kavramlar ve teoremler verilmiş, ek olarak Carleson eğrileri ve bu eğriler üzerinde tanımlı Morrey uzaylarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Carleson eğrileri üzerinde tanımlanan L_p (Γ) uzaylarında maksimal komutatör ve maksimal fonksiyonun komutatörünün sınırlılığı incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, maksimal komutatörünün ve maksimal fonksiyonun komutatörünün Carleson eğrileri üzerinde tanımlanan L_(p,λ) (Γ) Morrey uzaylarında sınırlılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first section is devoted to the introduction. In the second chapter, basic concepts and theorems are given, in addition, Carleson curves and Morrey spaces defined on these curves are included. In the third chapter, the boundedness of the maximal commutator and the commutator of the maximal function in L_p (Γ) spaces defined on Carleson curves are examined. In the fourth chapter, the boundedness of the maximal commutator and the commutator of the maximal function in L_(p,λ) (Γ) Morrey spaces defined on Carleson curves is examined.