Yüksek sıcaklık etkisine maruz bırakılan betonarme çerçevelerin tekrarlı yatay yük etkisindeki davranışı
Behavior under cyclic load effect reinforced concrete framesexposed to high temperature
- Tez No: 870992
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN HÜSEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez çalışmasında önce yüksek sıcaklık etkisine maruz kalan betonarme çerçevenin daha sonradan deprem gibi tekrarlı yük etkisine maruz kalması durumundaki davranışı ve bu davranışa etki eden parametrelerin değişimi incelenmiştir. Bu amaçla yüksek sıcaklığın derecesi ve etki etme süresi gibi değişkenler dikkate alınmış, betonarme çerçeve deney numuneleri, 60, 120 ve 180 dakika süresince, 200, 400, 600 ve 800 °C sıcaklık etkisine maruz bırakıldıktan sonra tekrarlı yük etkisinde davranışları deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Tez çalışması beş aşamada gerçekleştirilmiş olup, ilk aşamada betonarme çerçevelerin uygun boyut ve malzeme özelliklerinin belirlenerek numunelerin üretilmesi sağlanmıştır. İkinci aşamada betonarme çerçeveler yüksek sıcaklık etkisine maruz bırakılmıştır. Üçüncü aşamada yüksek sıcaklık etkisine maruz bırakılan betonarme çerçevelerin FEMA 461 yükleme protokolüne uygun olarak tekrarlı yük etkisi altındaki deneyleri yapılmıştır. Dördüncü aşamada betonarme çerçeve deney elemanlarının ABAQUS programı kullanılarak sonlu eleman modelleri oluşturulmuş, ısıl – yapısal analizleri gerçekleştirilmiştir. Beşinci aşamada ise tekrarlı yükleme deneylerinden elde edilen deneysel sonuçlar ile sonlu eleman analizlerinden elde edilen sayısal sonuçlar değerlendirilmiş, deneysel ve sayısal sonuçlar karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda, yüksek sıcaklığın derecesi ve etki etme süresinin artmasıyla betonarme çerçevenin yatay yük taşıma kapasitesi, rijitlik ve enerji sönümleme kapasitesinde önemli oranda azalmanın meydana geldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the behavior of reinforced concrete frames exposed to high-temperature conditions and subsequently subjected to cyclic loading, such as earthquakes, was investigated, along with the changes in parameters affecting this behavior. To achieve this goal, variables such as the degree and duration of high temperature were considered. Experimental and numerical analyses were conducted on reinforced concrete frame test specimens exposed to temperature effects of 200, 400, 600, and 800°C for 60, 120, and 180 minutes, followed by cyclic loading. The thesis study was conducted in five stages. In the first stage, suitable dimensions and material properties of the reinforced concrete frames were determined, and the specimens were produced. In the second stage, the reinforced concrete frames were exposed to high-temperature conditions. In the third stage, reinforced concrete frames subjected to high temperature effects were tested under cyclic load in accordance with FEMA 461 loading protocol. In the fourth stage, finite element models of the reinforced concrete frame test elements were created using the ABAQUS program, and thermal structural analyses were conducted. In the fifth stage, the experimental results obtained from cyclic loading experiments and numerical results obtained from finite element analysis were evaluated and the experimental and numerical results were analyzed comparatively. As a result of the study, it was determined that as the degree of high temperature and the exposure time increased, there was a significant decrease in the lateral load carrying capacity, stiffness and energy absorption capacity of the reinforced concrete frame.