Calender anomalies at Istanbul Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda takvim etkileri
- Tez No: 87101
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLNUR M. SENGÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1993
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
 - Enstitü: İşletme Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Istanbul Menkul Kıymetler Borsasında Takvim Etkileri Türkay OKTAY Yüksek Lisans Tezi, isletme Enstitüsü Tez Yöneticisi : Assist. Prof. Gülnur SENGUL Şubat 1993, 61 Sayfa Hisse senedi fiyatlarinin bütün ilgili bilgiyi yansittigi hisse senedi piyasalari etkin olarak adlandirilirlar. Zayif Pazar Etkinlik Hipotezi hisse senedi getirilerinde tutarli bir patern olamayacagini iddia eder. Bu çalismada, piyasanin Zayif Pazar Etkinliğine sahip olmadiginin göstergesi olan getiri paternlerini istanbul Menkul Kiymetler Borsasinda varolup olmadigi arastirilmistir. 4 Ocak 1988 ile 31 Aralik 1992 arasindaki dönem taranmis ve calismalar bu dönem ikiye bölünerek yapilmistir. Analiz sonuçlar! yillar geçtikçe istanbul Menkul Kiymetler Borsasinin etkinsizlige doğru bir eğilime girdiğini göstermiştir. 1990-1992 periyodunda istatistiki olarak önemli Haftanin Günleri Etkisi ve Haftasonu Etkisi bulunmuştur. Bütün analiz periyodu süresincede Ocak Etkisi bulunmuştur. Etkilerin diğer dünya borsalarinda görülen oluşma nedenleri gene diğer borsalarda olduğu gibi istanbul Menkul Kiymetler Borsasinda da getiri paternlerinin olusmasini tam olarak açiklayamamistir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Calendar Anomalies at Istanbul Stock Exchange Turkay OKTAY MBA in Management Supervisor : Assist. Prof. Gulnur SENGUL February 1993, 61 Pages A securities market in which market prices fully reflect all relevant information is called efficient. The Weak Form Efficient Market Hypothesis claims that there should not be any consistent patterns in security returns. In this study, the existence of return patterns which is a indicator of weak form inefficiency of the market, are analyzed in Istanbul Stock Exchange. The period covered is in between January 4, 1988 and December 31, 1992 and studies are done through dividing the sample period into two parts. The results of the analysis indicate that Istanbul Stock Exchange Market tends to be inefficient as time goes. Significant Day of the Week and Weekend Effect are found in the 1990-1992 period. January Effect also exists in the market for the entire sample period. The reasons of effects do not fully explain the return patterns to exist which is also the same case in different security markets.