Recyclable packaging designs and sustainability
  1. Tez No: 871025
  2. Yazar: AYŞENUR KINIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN HİLMİ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Sürdürülebilirlik kavramı, sosyal sorun olarak her zaman gündeme gelmekte ve bu bilince sahip insanlar tarafından çevresel sorunlar adına farklı alanlarda projeler yürütülmektedir. Bu alanlardan birisi grafik tasarım olduğu için, yaratıcı çalışmalarla tüketici bilinci oluşturulmaya çalışıldığı bilinmektedir. Bu araştırma, sürdürülebilir grafik ürünlerinin nasıl, ne amaçla ve hangi kriterle oluşturulması gerektiğini vurgulamayı ve okuyucuda çevre bilinci oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma içerisinde; geri dönüşüm, sürdürülebilirlik ve ambalaj kavramları alt başlıklarıyla detaylı bir biçimde ele alınmakta ve geri dönüştürülebilir ambalaj tasarımlarının sürdürülebilirlik açısından incelenmesi ölçeklendirme yöntemiyle sunularak değerlendirilmektedir. Araştırma sonucunda incelenen grafik ürünlerinin, doğaya geri kazandırma konusunda zayıf olduğu düşünülse de geri dönüşümle beraber uzun süreli kullanım açısından bilinçli yapılan grafik tasarım ürünlerinin atık oluşumunu en aza indirdiği ve tüketicide çevre bilinci oluşturarak mesaj verdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of sustainability always comes to the fore as a social problem, and people with this awareness carry out projects in different areas on behalf of environmental problems. Since one of these fields is graphic design, it is known that efforts are being made to raise consumer awareness through creative work. This research aims to emphasize how, for what purpose and with what criteria sustainable graphic products should be created and to create environmental awareness in the reader. In this direction, in the study; The concepts of recycling, sustainability and packaging are discussed in detail under the subheadings, and recyclable packaging designs are examined and evaluated in terms of sustainability by presenting them with the scaling method. As a result of the research, although it is thought that the graphic products examined are weak in terms of recycling to nature, it has been observed that graphic design products made consciously in terms of long-term use with recycling minimize waste generation and give a message by creating environmental awareness in the consumer.