The relationship between attachment and somatization: The mediating role of perceived partner responsiveness in romantic relationships
Bağlanma ve somatizasyon ilişkisi: Algılanan partner duyarlılığın romantik ilişkilerdeki aracı rolü
  1. Tez No: 871045
  2. Yazar: NİSA ÖZBAYRAKLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Somatik semptomların teşhisinin ve tedavisinin zorluğu halihazırda bu semptomlardan muzdarip kişilerin yükünü arttırmaktadır. Daha önceki çalışmalar somatik semptomların temelini incelemek için bağlanma davranışlarını araştırmışlardır. Bağlanma ilişkilerinin hayat boyunca görülmesine ek olarak algılanan partner duyarlılığı romantik ilişki içerisindeki insanların ilişki dinamiklerini ve çıktılarını aydınlatabilir. Bu çalışma bağlanma güvensizliği (kaçınganlık ve kaygı) ve somatik semptomlar arasındaki ilişkiyi algılanan partner duyarlılığının bu ilişkide aracı rolü olması hipotezi ile incelemiştir. Halihazırda romantik ilişki içerisinde olan ve 18 yaşından büyük olan kişiler (N =304) çevrimiçi ankete katılım sağlayarak Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), Algılanan Partner Duyarlılığı Ölçeği ve Belirti Tarama Listesi Somatizasyon Alt Ölçeği (SCL-90-R)'ni yanıtlamıştır. Korelasyon analizine göre bağlanma dinamikleri (kaçınganlık ve kaygı) ile somatizasyon pozitif ilişkilidir ama algılanan partner duyarlılığı bağlanma dinamikleri ve somatizasyon ile negatif ilişkilidir. Ayrıca aracı değişken analizi algılanan partner duyarlılığının bağlanma dinamikleri ve somatizasyon arasındaki ilişkide aracı olduğunu göstermektedir. Literatürü göz önüne alarak çalışmanın bulguları ve sınırlılıkları gelecek çalışmalara dair önerilerle birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Difficulty of the diagnosis and treatment processes of the somatization symptoms augment the burden on the individuals who are already suffering from the somatic complaints. Previous studies have investigated attachment behaviors to evaluate the psychological underpinnings of the somatization symptoms. In addition to the inevitable appearances of the attachment relationships throughout life, perceived partner responsiveness can enlighten the relationship dynamics and outcomes for the individuals who are involved in romantic relationships. The present study investigated the relationship between attachment insecurity (avoidance and anxiety) and somatization symptoms with the hypothesized mediator role of perceived partner responsiveness in this relationship. Individuals (N = 304) who are currently in a romantic relationship and older than 18 years old participated in an online survey by responding Experiences in Close Relationships Questionnaire-R (ECR-R), Perceived Partner Responsiveness Scale (PPRS), and somatization subscale of Symptom Checklist 90-R-L (SCL-90-R). According to correlation analysis, attachment dimensions (anxiety and avoidance) and somatization were positively correlated but perceived partner responsiveness was negatively correlated with attachment dimensions and somatization. Also, mediation analysis showed that perceived partner responsiveness mediated the relationship between attachment dimensions and somatization. Discussion of the findings and limitations with the recommendations for future studies were made by considering the literature.