Necîb el-Kîlânî'nin 'Kara Gölge' adlı eserinin incelenmesi
The analysis of Necîb el-Kilani's work 'Black Shadow'
- Tez No: 925829
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN DAĞBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, İslam edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olarak kabul edilen, 1931-1995 yılları arasında yaşamış Mısırlı yazar, romancı, şair ve doktor Necîb el-Kîlânî'nin الظل الأسود (Kara Gölge) adlı romanını çeşitli perspektiflerden incelemektedir. Romanın olay örgüsü, karakterler, zaman-mekân, dil ve üslup, anlatım teknikleri, anlatıcı bakış açısı ve tematik yönleriyle birlikte incelenmesi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. الظل الأسود (Kara Gölge) eseri, tarihi bir roman özelliği taşımaktadır. Roman, genç yaşta tahta geçen Müslüman Kral İyasu ile sömürgeci devletlerin kontrolünde olan Hristiyan din adamları ve iktidarı ele geçirmek isteyen bazı yöneticiler arasındaki mücadeleyi konu almaktadır. Yazar, adaletli bir yönetim anlayışını benimseyen karakter ile buna karşı çıkan ve dini motifleri kullanarak güç kazanmaya çalışan kişiler arasındaki çatışmayı derinlemesine irdelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın hazırlık sürecinde, Modern Arap Edebiyatı ve Modern Arap Romanı alanındaki kaynaklar incelenmiş; özellikle Necîb el-Kîlânî hakkındaki çalışmalar ve kendi dönemindeki ünlü yazarların görüşleri Türkçe'ye çevrilerek aktarılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda, الظل الأسود (Kara Gölge) romanı kapsamlı bir şekilde analiz edilmiş, edebi inceleme yöntemleriyle romanın içerdiği olayların, mekânların ve zaman dilimlerinin muhtemel ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Necîb el-Kîlânî'nin hayatı, eserleri ve edebi kişiliği hakkında genel bilgiler verilmiş; romanın özeti, karakterleri, dili ve üslubu, romanı sunuş biçimi ve anlatıcı, anlatım teknikleri, zaman, mekân ve temalar açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the novel Kara Gölge (Black Shadow) by Necîb el-Kîlânî, an Egyptian writer, novelist, poet, and physician who lived from 1931 to 1995 and is regarded as one of the prominent figures of Islamic literature. The study focuses on the plot, characters, time-space, language and style, narrative techniques, narrative point of view, and thematic aspects of the novel. Kara Gölge is a historical novel centered around the young Muslim King Iyasu, who ascends the throne, and the conflict between Christian clergymen under colonial influence and certain leaders vying for power. The author aims to delve into the clash between a character advocating for just governance and those who oppose it, seeking power by employing religious motifs. During the preparation phase of this study, sources in the fields of Modern Arabic Literature and Modern Arabic Novels were reviewed, and works on Necîb el-Kîlânî, along with views of prominent authors from his era, were translated into Turkish. In light of this information, Kara Gölge (Black Shadow) was comprehensively analyzed, exploring the potential relationships among the events, settings, and time frames in the novel using literary analysis methods. The study provides general information about Necîb el-Kîlânî's life, works, and literary personality; it also examines the summary of the novel, the character roster, language and style, perspective and narrator, narrative techniques, as well as time, space, and thematic aspects.