Günümüz Sivas ili Akıncılar ilçesi kültürü ve eski Türk kültürünün izleri
Today's culture of Akıncılar district of Sivas province and traces of old Turkish culture
  1. Tez No: 871047
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AHMETBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Tarih, Anthropology, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsanlık tarihinin azımsanmayacak kadar uzun bir döneminin, kölelik başta olmak üzere, insanlığın, insan onuruna yakışmayan toplumsal koşulları değiştirmek için verdiği mücadele ile geçtiği bilinmektedir. Ancak Türkeli Bozkırları'nda gelişen Bozkır Türk kültürünün hiçbir evresinde kölelik gibi insan onuruna yakışmayan bir anlayışın olmadığı anlaşıldığı gibi Türklerin Dünya siyasetindeki başarısı sayesinde insanlığın evrensel değerlerine yaptığı katkılar da bilinmektedir. Bu açılardan Bozkır Türk kültürünün araştırılarak insanlık tarihi içerisindeki yerinin her yönüyle gösterilmesi büyük önem taşımaktadır. Günümüz Türkiye Cumhuriyeti'nde yaşayan Türk kültürü ile Türk kültürünün temellerini oluşturan Bozkır Türk kültürünün kökenleri arasındaki bağları ortaya koyan her türlü çalışma, Türk milli kültürünün gelişimine ve etkisinin artmasına önemli katkı sağlayacaktır. Türklerin Anadolu'ya gelişlerinden sonra çeşitli Türk boylarınca ilk iskân edilen yerlerden biri olan Akıncılar, Anadolu coğrafyasında kültür ve iklim açısından bir geçiş noktasında bulunmaktadır. Bu konumu Akıncılar'ın son derece zengin yaylak ve kışlak alanlara sahip olmasını sağladığı kadar yaşayan kültürünün de son derece zengin ve özgün bir yapıya kavuşmasına imkân tanımıştır. İç Anadolu bölgesinin, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgeleri ile kesiştiği noktada yer alan Akıncılar'da, saha araştırmasına dayalı olarak tamamladığımız bu çalışmamızda Akıncılar'ın yaşayan kültürü antropoloji biliminin temel araştırma yöntemleri olan katılarak gözlem ve yapılandırılmamış mülakatlar yoluyla araştırılmıştır. Bozkır Türk kültürüne ilişkin esaslar ise Türk tarihinin ilk yazılı kaynakları başta olmak üzere Türk kültür tarihine ışık tutan akademik çalışmalar ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Böylelikle Akıncılar kültürünün özüne mümkün olduğunca inilmeye çalışılmış, eski Türk kültürü ile olan bağları ortaya çıkarılmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that a considerable period of human history has passed with humanity's struggle to change social conditions that do not suit human dignity, especially slavery. However, it is understood that no concept does not fit human dignity such as slavery in any phase of the Steppe Turkish culture that developed in the Türkeli Steppes, and the contributions of the Turks to the universal values of humanity thanks to their success in the world politics are also known. In these respects, it is important to research the Steppe Turkish culture and show its place in human history in every aspect. Any study that reveals the ties between the Turkish culture living in today's Republic of Turkey and the origins of the Steppe Turkish culture, which forms the foundations of Turkish culture, will significantly contribute to the development of the Turkish national culture and increase its influence. Akıncılar, one of the first places settled by various Turkish tribes after the arrival of the Turks in Anatolia, is located at a transition point in terms of culture and climate in the Anatolian geography. This location has enabled not only Akıncılar to have extremely rich plateaus and winter areas but also its living culture to have an extremely rich and unique structure. With this study, based on field research in Akıncılar, located at the intersection of the Central Anatolia region with the Black Sea and Eastern Anatolia regions, the living culture of Akıncılar was researched through participatory observation and unstructured interviews, which are the essential research methods of anthropology. We attempted to identify the principles of steppe Turkish culture through academic studies and particularly the first written sources of Turkish history that shed light on Turkish cultural history. In this way, it was intended to unravel the origins of the Akıncılar culture as much as possible and establish its ties to the ancient Turkish culture.